Rus Gazprombank İsviçre’de Bitcoin Ticaretine Başladı

Rusya’nın en büyük bankalarından birinin yan kuruluşu olan Gazprombank İsviçre, İsviçre düzenleyicilerinden aldığı onayın ardından, pilot Bitcoin ticareti başlattı.

19 Kasım’da yapılan bir duyuruya göre Gazprombank, yeni kripto para birimi çözümünü fintech firması Avaloq ve kripto saklama sağlayıcısı Metaco gibi uzun süredir devam eden ortaklarıyla işbirliği içinde yapacak.

Gazprombank İsviçre CEO’su Roman Abdulin, yeni hizmetin kripto işlemlerini “geleneksel varlıklarla yapılan işlemler kadar kolay” hale getirmeyi amaçladığını belirterek, şu ifadelerde bulundu:

“Dijital varlıklar, müşterilerimiz ve küresel ekonomi için giderek daha önemli bir hal alacak. İsviçre ve küresel kripto blockchain ekosisteminin daha da geliştirilmesi için önde gelen İsviçre merkezli kuruluşlarla birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Gazprombank İsviçre, ilk BTC işlemlerini başlatmanın yanı sıra, bankanın sanal varlık hizmet sağlayıcıları için yasal uyumluluğa odaklanan büyük bir endüstri birliği olan OpenVASP’e katıldığını da duyurdu.

2019’un sonlarında başlatılan OpenVASP, sana varlık hizmet sağlayıcılarına Mali Eylem Görev Gücü tarafından getirilen “seyahat kuralı” olarak adlandırılan kara parayı aklamayı önleme yönetmeliğine uymada yardımcı olmayı hedeflemektedir. Yapılan açıklamaya göre, Gazprombank İsviçre, OpenVASP’e katılan ilk bankacılık kurumu oldu.

Bununla birlikte, Rusya merkezli Gazprombank İsviçre, en az 2018 yılından bu yana kripto hizmetleri başlatmaya hazırlanıyor.

Rus bankaları yurt dışında kripto hizmetleri başlatmaya çalışırken, diğer yandan Rus milletvekilleri kripto sektörüne daha fazla sınırlama getirmeye devam ediyor. 2021’de kripto para ödemelerini resmi olarak yasaklamaya hazırlanmalarının yanı sıra, yine daha önce bildirildiği üzere yıllık yaklaşık 600.000 dolarlık kripto işlemlerini bildirmeyenleri hapis cezasına çarptırmayı düşünüyorlar.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Madenciler BTC Biriktirmeye Başladılar, Fiyat Yükseliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu