S2F Modeline Göre Bitcoin Bu Hafta 72.000 Dolara Ulaşabilir

Mayıs ve Haziran aylarında gördüğümüz büyük düzeltmeye kadar Bitcoin’in hareketinin yönünü mükemmel bir şekilde tahmin eden kötü şöhretli stok akış modeli, ilk kripto para biriminin bu hafta 72.000 dolara ulaşacağını gösteriyor, ancak bunun gerçekleşmesi pek mümkün değil.

S2F modeliyle ilgili ana sorun

Daha önce bir Fidelity analisti, S2F’nin neden artık doğru olmadığını ve gelecekte olmayacağını açıklamıştı. S2F’nin ana tahmin kaynağı, özellikle modern pazarlarda fiyatı tek başına belirleyemeyen varlığın kıtlığıdır.

S2F Modeline Göre Bitcoin Bu Hafta 72.000 Dolara Ulaşabilir 2
Kaynak: PlanB

Bitcoin ile daha iyi sonuçlar görmek için kıtlığa benimsemeyi eklemeliyiz. Ne yazık ki, gelecekte mobil cihazlar veya internet gibi benzer teknolojilerle karşılaştırsak bile teknolojinin benimsenme oranını doğru bir şekilde hesaplamak neredeyse imkansız.

Fiyat modelinden mevcut sapma, piyasanın varlık tarihinde gördüğü en büyük sapmalardan biridir ve bu, stok akışının artık Bitcoin’in gelecekteki fiyat seviyelerini belirlemek için kullanılamayacağını düşündürmektedir.

Bitcoin’de satın alma gücü eksikliği

S2F’nin fiyat tahmininin gerçekleşmesinin muhtemel olmamasının nedeni, perakende tüccarların tek başına dijital altının fiyatını modelin önerdiği kadar yüksek tutamamasıdır. Kurumsal yatırımcılar kripto para piyasasının çöküşünün ardından yaklaşık 500 milyon dolar değerinde BTC varlığı sattı.

Kurumsal yatırımcıların, özellikle Ethereum’un borç verme ve borç verme piyasasında büyük bir tasfiye ve marj çağrısına neden olan fiyaskodan sonra kripto para piyasasına ne zaman döneceği henüz belli değil. 3AC, Celsius ve birçok vakıf gibi şirketler, Ether’in 900 doların altına düşmesinin ardından faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Balinalar, 10.000 Doların Üzerinde Sıçrama mı Bekliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu