Satoshi Dönemi Bitcoin Cüzdanı 12 Yıl Sonra Aktifleşti

Blockchain takipçisi Whale Alert’e göre, 50 Bitcoin içeren eski bir cüzdan, neredeyse 12 buçuk yıldan bu yana ilk kez etkinleştirildi.

Blok, Ocak 2009’da gerçekleşen ilk Bitcoin işleminden sadece aylar sonra, 22 Kasım 2009’da çıkarıldı. O zamanlar Bitcoin’in hiçbir değeri yoktu çünkü o zamanlar borsa yoktu. İlk benimseyenler, Bitcoin’i tonlarca para kazanmayı beklemeden bir hobi olarak gönderirdi.

Cüzdan, programcı Laszlo Hanyecz’in Mayıs 2010’da iki pizza satın almak için 10.000 BTC (yazım zamanında 435 milyon $) harcamasından önce oluşturuldu.

Bitcoin sonunda ABD doları ile sadece 8 Şubat 2011’de pariteye ulaştı.

Bu kripto paraları kim aldıysa, onları 2.1 milyon dolarlık bir servete dönüştürmeyi başardı.

Adres, gizemli Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto toplulukta hala aktifken oluşturulmuş olsa da, transferin arkasında olması muhtemel değil.

En bariz açıklama, birisinin sonunda multi-milyon dolarlık bir Bitcoin zulasının özel anahtarlarını bulması. Bazıları ayrıca adres sahibinin cezaevinden çıktıktan sonra cüzdanı yeniden etkinleştirdiğini düşünüyor.

Son birkaç aydır ilk kez etkinleştirilen çok sayıda eski Bitcoin cüzdan vakası oldu. Yine de, Bitcoin’in ilk yılına kadar geri giden cüzdanların aktifleştirilmiş olduğunu görmek oldukça nadir görülüyor.

Mayıs 2020’de, Whale Alert, muhtemelen Satoshi’ye ait bir cüzdandan tekrar yaşam belirtileri gösteren kripto paralar bildirildikten sonra Bitcoin fiyatı düştü. Ancak daha sonra transferin Bitcoin yaratıcısıyla bağlantılı olmadığı ortaya çıktı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Tether'den Bitcoin Madenciliği ve Enerji Sektörünü Değiştirecek Yazılım: Moria

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu