Stefan Thomas, XRP'nin Neden Akıllı Sözleşmeleri Desteklemediğini Açıkladı - BTC MAGAZİN

Stefan Thomas, XRP’nin Neden Akıllı Sözleşmeleri Desteklemediğini Açıkladı

  • Eski Ripple CTO’su Stefan Thomas akıllı sözleşmeler uygulamak istedi, ancak bu işe yaramadı.

Ripple CTO’su David Schwartz tarafından sunulan BlockStars’ın son bölümünde, Coli CEO’su ve BitcoinJS yaratıcısı Stefan Thomas, XRP Ledger’ın neden akıllı sözleşmeleri desteklemediğini tartıştı.

Thomas, Google’ın Yerel İstemcisine dayalı çalışan bir prototipin zaten olduğunu hatırlattı, ancak güvenlik ve kullanılabilirlikle ilgili bazı sorunlara rastladıklarını söyledi.

Gereksiz Bir Özellik

Sorunlardan biri, kodun hala deterministik olmayan sonuçlara sahip olabilmesiydi. Determinizm, XRP’nin bir ödeme aracı olarak kullanılmasının merkezinde yer alır.

Akıllı sözleşmeler yazmak için programlama dilini seçmenin de bir zorluk olduğu kanıtlandı:

“İnsanlardan aşina oldukları dillerde akıllı sözleşmeler yazmalarını istedik.” 

Bu nedenle, akıllı sözleşmeleri XRP Defterine entegre ederek daha karmaşık bir işlem sistemi getirmeyi tercih etmediler.

“Bunu yapmanın çok daha iyi bir yolu var gibi görünüyordu.”

2013’ten beri, akıllı sözleşmeleri barındırmak için açık kaynaklı bir platform olan Codius üzerinde çalışıyor.

Thomas’ın Kripto Yolculuğu

Web siteleri yapmakla büyüyen Thomas, başlangıçta serbest meslek sahibi olarak çalışmaya başladı, ancak çok fazla ücret talep etmeyecek uygun bir ödeme çözümü bulmak oldukça zor oldu.

Bundan sonra, Bitcoin blok zincirinin bir JavaScript uygulaması olan BitcoinJS’yi yarattı.

Satoshi’nin Bitcoin‘in ilk yinelemesinde ana akıma gireceğini düşünmediğini iddia etse de, daha sonra bunu mümkün kılmaya odaklandı.

Eski Ripple CEO’su Chris Larsen, Schwartz ve Open Coin ekibinin geri kalanıyla görüşmeden önce Kraken CEO’su Jesse Powell için çalıştı (şirket daha sonra Ripple Labs olarak yeniden adlandırıldı).

XRP Ledger’ı sıfırdan başlatmak, Schwarz tarafından yakın zamanda açıklanan diğer birçok benzersiz özellik arasında birden fazla varlık için destek dahildi.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu