Swift: Kripto Para Birimleri Finansal Sektörü Değiştiriyor - BTC MAGAZİN

Swift: Kripto Para Birimleri Finansal Sektörü Değiştiriyor

Küresel güvenli finansal fon transfer hizmetleri sağlayıcısı olan Swift, kripto para birimlerinin finansal sektörde olağanüstü bir değişikliğe neden olduğunu söyledi.

Londra’da SIBOS 2019 konferansında konuşan Swift başkanı Yawar Şah şu açıklamada bulundu:

“Finans endüstrisi, Facebook’un Libra’sı gibi yeni katılımcıların ve kripto endüstrisinin ortaya çıkması nedeniyle olağanüstü bir değişim geçiriyor.”

7.8 milyardan fazla FIN mesajı gönderdiği ve 11.000’den fazla kurumu birbirine bağladığı için Swift, dünyadaki en yaygın kullanılan sistemler arasında yer almakta ve 200’den fazla ülke ve bölgede faaliyet göstermektedir.

Bununla birlikte asıl soru, Swift’in kripto teknolojisinin ortaya çıkması nedeniyle tehlikede olup olmadığıdır. Bu yılın başlarında, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, XRP’nin Swift’i geride bıraktığını söyledi. 

“Ripple’ın yaptığı şey Swift’in işini devralmak. Şu anda Ripple teknolojisini kullanan 100’den fazla banka bulunmakta. Swift’in yıllar önce geliştirdiği bankalar tarafından kullanılan teknoloji  daha fazla gelişemedi ve mevcut piyasaya ayak uyduramadı.”

Brad Garlinghouse

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, Facebook’un Libra‘sı. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi tarafından öngörülen kripto para birimi, platformun 2 milyardan fazla kullanıcısının eşler arası bir şekilde işlem yapmalarına izin vermeyi amaçlıyor. Bu da herhangi bir aracı kuruluşun ihtiyacını ortadan kaldırıyor. 

Facebook’un stabil coini, oldukça fazla sayıda düzenleyici standarda uyması gerekiyor. Dünyadaki yasa koyucular projenin ilerlemesine izin vermekte oldukça dikkatli davranıyor.

Her durumda, kripto para birimlerinin gittikçe daha fazla tanınmakta olduğu ve Swift gibi önemli isimlerinin bile kriptonun değerini ve önemini tanımaya başladıkları açık bir gerçek.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu