Tayland Bitcoin ve Kripto Ödemelerini Yasaklayacak

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Çarşamba günü yayınlanan bir açıklamaya göre kripto para ödemelerini yasakladı. Nisan ayından itibaren kripto yardımı ile mal ve hizmetler için ödeme yapmak yasa dışı olacak.

Düzenleyici, böyle bir ödeme aracının ülkedeki ödeme sisteminin istikrarını tehdit ettiğini söylüyor. Halka açık blok zincirleri tarafından desteklenen kripto para birimleri, yatırımcı korumasını daha zorlu hale getiren güvenlik standartlarına uymamakta. Malları kriptoda fiyatlandırmak, Tayland Merkez Bankası’nın likidite krizleri sırasında finansal kurumlara yardım etmesini engelleyecektir.

Kripto para birimlerinin oynaklığı da kararın arkasındaki ana nedenlerden biri. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bazı kripto ödeme sağlayıcılarının dijital varlıkları anında baht’a çevirmesine rağmen, böyle bir işlemde hala gizli maliyetler olduğunu söylüyor.

Ayrıca, birden fazla ödeme sistemi kullanmak tüketiciler için maliyetli ve kafa karıştırıcı olabilir.

Dijital varlıkların kara para aklama veya terörizmin finansmanı için bir araç olarak kullanılması riski de var.

Tayland, dijital para birimlerine yatırım yapmanın hala yasal olacağını da vurguladı. Tayland halkı, Ocak ayı itibariyle kabaca 3.4 milyar dolar değerinde kripto para birimine sahip.

Hatta blockchain teknolojisi ile ilgili yeniliği desteklediğini söylüyor. Tayland’ın merkez bankası dijital para birimi yarışında liderlerden biri olduğunu belirtmekte fayda var.

Temmuz 2021’de Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, dünyanın en büyük borsası olan Binance’e suç duyurusunda bulundu. Ocak ayında Binance, Tayland’da yeni bir şube açma niyetinin sinyallerini verdi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ripple Avukatı SEC'in Kripto Borsalarına Dava Açacağını İddia Etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu