Terra CEO’su Do Kwon 40 Yıl Hapisle Karşı Karşıya

The Wall Street Journal’ın yakın tarihli bir raporuna göre, Terra Luna coin fiyaskosunun ünlü ismi Do Kwon, 40 yıla kadar hapisle karşı karşıya olabilir.

Davayı denetleyen Güney Koreli savcı Dan Sung-han, Kwon’un Güney Kore’ye iade edilmesinin, TerraUSD kripto para biriminin 40 milyar dolarlık patlamasından zarar gören yatırımcılara adaleti sağlamanın en iyi yolu olacağını söyledi. 

Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve artık çökmüş olan TerraUSD ve Luna dijital para birimlerinin arkasındaki beyin olan Kwon, Karadağ’da tutuklandı. Hem Güney Koreli hem de ABD’li savcılar şu anda onun iadesi için yarışıyor. Sung-han, Terraform Laboratuvarları ile bağlantılı kanıtların ve önemli suç ortaklarının çoğu orada bulunduğundan, Güney Kore’nin davayı ele alma konusunda daha yetenekli olduğunu savunuyor.

Suçlu bulunursa Kwon, Güney Kore’de bir mali suçtan emsalsiz bir ceza ile karşı karşıya kalabilir. Rapor, Seul merkezli hedge fon yöneticisi Kim Jae-hyun’a verilen 40 yıl hapis cezasını potansiyel olarak aşabileceğini söylüyor. Geçen Temmuz ayında, Kore Yüksek Mahkemesi, 1.08 milyar doların üzerinde yatırım içeren ülkenin en büyük fon dolandırıcılığı planlarından birinde Jae-hyun’a verilen 40 yıl hapis cezasını onadı.

Kwon’un Karadağ’da tutuklandığı Mart ayında Güney Koreli yetkililer tarafından doğrulandı. Bundan kısa bir süre sonra, sosyal medyada Kwon ve Terraform CFO’su Han Chang-joon’un Karadağ’daki bir mahkemeden kelepçeli olarak çıkarıldığını gösteren bazı görüntüler ortaya çıktı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Monero (XMR) Fiyatı 6 Ayın En Yüksek Seviyesine Pompalanıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu