Twitter’da Bitcoin Dolandırıcılığı Yapan İki Kanadalı Tutuklandı

İki Kanada vatandaşı , 2017’de Twitter üzerinden gerçekleştirdikleri bir dolandırıcılık ile 23.2 Bitcoin‘i ( BTC ) çaldıkları için ABD federal hapishanesinde iki yıl hapse mahkum edildiler.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, 17 Mart’ta 23 yaşındaki Karanjit Khatar ve 24 yaşındaki Jagroop Khatkar resmi olarak 24 ay hapse mahkum edildiler. Suçlular para aklama ve telefon sahtekarlığı yapmaktan yargılandılar. Dolandırıcılar HitBTC destek personelini Twitter’da taklit ediyorlardı.

Suçluların, Ekim 2017’den itibaren, Hong Kong merkezli kripto para borsası HitBTC’den müşteri hizmetleri temsilcilerini taklit ettikleri tespit edildi.

“@HitBTCAssist” adı altında hareket eden dolandırıcılar, gerçek HitBTC’nin Twitter hesabına kripto para çekme işlemleri ile ilgili gönderilen taleplere yanıt verdiler.

Suçlular, toplamda 23.2 Bitcoin elde ettiler

Dolandırıcılar, kumar ve lüks araçlar da dahil olmak üzere yeni lüks yaşam tarzlarını finanse etmek için Bitcoin‘leri hızla satarak çalıntı kazancı eşit olarak böldüler.

Hırsızlıktan sonraki iki gün içinde Karanjit Khatkar, yaklaşık 40.000$ karşılığında bir Mercedes-Benz satın aldı. Ayrıca Las Vegas’ta üst düzey casinoları ziyaret ederek on binlerce dolar ile kumar oynadı.

Karanjit, 18 Temmuz 2019’da Las Vegas’taki McCarran Uluslararası Havaalanı’nda tutuklanırken, Jagroop daha sonra kendisi teslim oldu. 

Dolandırıcılar, 16 Aralık 2019’da suçlu olduklarını itiraf ettiler ve 184.511 dolarlık toplam tazminatı ödemeye ve 24 ay hapse mahküm edildiler.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Balinaların Bu Hareketi Bitcoin'de %60'lık Bir Büyüme Getirebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu