Ücretsiz Kripto Para Kazanmanın En İyi Yolları 2023 (13 Yöntem)

Kripto para yatırımı yaparak zaman içinde değerinin artışını takip etmek, bir yatırımcıyı en çok tatmin edecek ve genel olarak en çok hedeflenen şeylerden biridir. Ancak kripto paraları yatırım yapmadan elde etmek de mümkün. Birçok yöntem hiç yatırım yapmayı içermezken birçoğu da satın aldığınız kripto para tutarının üzerine ücretsiz olarak daha fazlasını eklemeyi içermektedir.

Bazı basit görevleri yaparak, belirli uygulamaları kullanarak, bir kampanyaya katılarak veya birkaç tıklama yaparak kripto para kazanabilir ve portföyünüzün zamanla büyüdüğünü izleyebilirsiniz. Özellikle kripto para piyasasına ilgili olan öğrenciler, geçtiğimiz seneler boyunca ücretsiz kripto para kazanma yolları konusunda araştırmalar yapmış ve birçok yöntem bulmuştur.

Bugün bu içerikte size ücretsiz kripto para kazanma hakkında birçok yöntemin açıklamasını yapacağız. Bu yöntemleri kullanarak siz de günler ve aylar içinde güzel bir kripto portföyüne sahip olabilir, potansiyel boğa sezonlarına hazırlanabilir, şansınız yaver giderse güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Oyna – Kazan (P2E) Oyunları Oynamak

Oyna - Kazan (P2E) Oyunları Oynamak

Özellikle 2021 ve sonrasında yalnızca blok zinciri oyunları oynayarak geçimlerini sağlayan birçok kişi var. NFT tabanlı P2E oyunları, oyuncuların emeklerini kripto paralar ile ödüllendirerek oyun sektörünü demokratikleştiriyor ve bir oyun projesinden sadece geliştiriciler ile sponsorlar yerine oyunu oynayanların da para kazanmasını sağlıyor.

Oyuncular, oyunda geçirdikleri vakit, belirli görevleri yerine getirme, seviye atlama, savaş veya yarış kazanma, karakter yükseltme, öğe alışverişi ve daha birçok farklı şey için ödüllendirilebilir. Video oyunu piyasası son 20 senede oyuncuların sürekli daha fazla harcama yaparak rekabetçi olmasına evrilirken blok zinciri P2E oyunlarının devreye girmesiyle tüm paydaşların oyun ekonomisinden faydalanabildiği bir evreye geçilmiştir. Bu aynı zamanda metaverse ve NFT’lerin trend olmasının arkasından gelmiştir.

Oynayarak para kazanabileceğiniz birkaç oyun şöyle listelenebilir:

  • Illuvium: Blok zinciri tabanlı bir MMORPG,
  • Splinterlands: Sıra tabanlı NFT savaş kartı oyunu,
  • Gods Unchained: Hearhstone’a benzeyen bir NFT oyunu,
  • Axie Infinity: Axie isimli NFT yaratıklarla savaşılabilen ve onları çiftleştirerek yenilerini üretmeyi sağlayan NFT P2E oyunu,
  • League of Kingdoms: Clash of Clans benzeri bir MMO strateji oyunu,
  • NFT Soccer Game: Bir futbol takımı oluşturarak ligde rekabet etmeyi sağlayan Football Manager benzeri bir oyun,
  • PolkaCity: Bir şehir simülasyonu metaverse oyunu.

Bunlar birkaç örnek olsa da oynayabileceğiniz daha onlarca P2E oyunu var. Bazı oyunlar yatırım yapmadan oynamaya başlamanızı sağlayan F2P konseptini desteklerken bazı oyunları oynamaya başlamak için NFT satın almak veya token stake etmek gerekebilir.

Airdrop Etkinlikleri

Airdrop Etkinlikleri

Airdrop yöntemiyle dağıtılan kripto paralar, karşılığında herhangi bir ödeme yapmayı gerektirmeyen, bazen küçük tutarlarda bazense gerçekten tatmin edici tutarlarda olabilen ödüllerdir. Airdrop etkinliği düzenlemekteki amaç, projeye olan ilgiyi artırmak, bir takipçi kitlesi ve topluluk oluşturmak ve sonuçta kripto para için hype yaratmaktır.

Özellikle piyasaya yeni sürülen kripto paralar için popüler olan bu yöntem ile kripto para kazanmak için genellikle projenin sosyal medya hesaplarını takip etmeniz, belki bazı gönderileri paylaşmanız, topluluğa katılmanız, e-mail listesine abone olmanız ve cüzdan adresinizi girmeniz gerekir. Bazı projeler yalnızca cüzdan adresi girerek airdrop etkinliğine katılım sağlayabilmeyi de tercih edebilir.

Eğer proje gerçekten geçmişi olan ve kendini kanıtlamış bir proje değilse ve airdrop’a hak kazanmak için sizden cüzdanınızı bir sitedeki akıllı sözleşmeye bağlamanız isteniyorsa sadece o airdrop için oluşturduğunuz, içinde bakiye olmayan bir cüzdan kullanmaya özen gösterin. Unutmatın, bir ürün için ödeme yapmıyorsanız, ürün sizsiniz. Airdroplara katılmayı rutin hale getirecekseniz Twitter, Discord ve Telegram hesaplarınız olması gerekir. Yaklaşan airdrop etkinliklerini Reddit’ten ve Coinmarketcap’ten takip edebilirsiniz.

Brave Tarayıcı Kullanmak

Brave Tarayıcı Kullanmak

Zaten her gün yaptığınız bir şeyi yapmaya devam ederek kripto para kazanma fikri kulağa hoş geliyor değil mi? Brave Browser, kullanıcılara bu tarayıcıları kullanmaya devam edip rahatsız edici olmayan ve sayılarını kendiniz belirlediğiniz bildirim ve yeni sekme reklamlarını görmeleri karşılığında BAT token ile ödeme yapar.

Brave aynı zamanda izleyicileri engelleyerek, tüm reklamları engelleyerek, gereksiz kodları sıkıştırarak çok daha hızlı ve kesintisiz surf deneyimi elde etmenizi sağlar. Tarayıcı yerleşik bir kripto cüzdanına, Brave Talk isimli anında görüntülü ve sesli konferans grubu oluşturabilme uygulamasına ve entegre kimlik gizleyici ve VPN görevi gören Tor sistemine sahiptir.

Brave Browser aynı zamanda sosyal medya paylaşımlarınız ve web siteniz üzerinden Basic Attention Token (BAT) bağışları alabilmenizi de sağlar. Her şey birleştiğinde, sadece Brave kullanarak her ay düzenli olarak BAT token kazanabilirsiniz.

Presearch Arama Motorunu Kullanın

Presearch Arama Motorunu Kullanın

Brave tarayıcı kullanarak kazandığınız miktarı Presearch eklentisini yükleyip arama motorunuzu Presearch’e çevirerek güçlendirebilirsiniz. Presearch, kullanıcıların günde 25 adede kadar internet aramasını 0,10 PRE token ile ödüllendirir. Bu, her gün 2,5 adet PRE token kazanabileceğiniz anlamına gelir. Presearch aynı zamanda daha yüksek gizlilik, daha az reklam ve keyword staking gibi başka kazanç fırsatları da sunmaktadır.

Affiliate Marketing (Bağlı kuruluş pazarlaması) Yöntemi

Affiliate Marketing (Bağlı kuruluş pazarlaması) Yöntemi
Social Media Advertisement Connection Concept

Affiliate marketing, şirketlerin ürünlerini tanıtarak ve müşterileri kendi referans bağlantınızla onların sitelerine yönlendirerek ödeme aldığınız sistemdir. Bağlantınız aracılığıyla web sitesine giderek bir satın alma işlemi gerçekleştiren, bir uygulama indiren veya belirli bilgiler giren kullanıcılar karşılığında kripto para ile ödüllendirilirsiniz.

Kendi web siteniz aracılığıyla, sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla, Reddit gibi forum benzeri platformlarda, mesaj gruplarında ve aklınıza gelen başka yöntemlerle bağlı kuruluş bağlantılarınızı çevrimiçi olarak yayınlayarak pazarlama yapabilirsiniz. Web’de etkisi olan birçok kişi, bağlı kuruluş pazarlamasını bir kazanç yöntemi olarak seçmiştir. Ülkemizde de oldukça yaygın olan Instagram story’lerinde yukarı link kaydırarak alışveriş yapma yöntemi de bağlı kuruluş pazarlamasıdır.

Kripto ile alakalı birçok siteden bağlı kuruluş bağlantısı alabileceğiniz gibi bağlı kuruluş ortaklığı sunan birçok hizmet kripto paralarla ödeme yapmayı destekliyor. Kripto para borsaları da yönlendirme bağlantısı ile kayıt olanların işlem ücretlerinin bir kısmını bağlı kuruluşlarına ödüyor.

Hard Forklar

Hard Forklar

Bazen bir kripto paranın geliştiricileri veya topluluğu, projenin geleceği konusunda hemfikir olmazlar. Bu zamanlarda genellikle hard fork adı verilen iki farklı kripto paraya bölünürler. Kodun kopyası kendi yolunda ilerler ve kendi fikirlerini geliştirir, diğer kripto para da farklı bir kripto para olarak devam eder. Bu nedenle kripto paralar birbirinin tam birebir kopyası olmaz.

Hard forkun gerçekleştiği sırada kripto para tutarsanız ayrılmış hard fork ile yeni oluşacak kripto paradan da pay alırsınız. Hard forkların en ünlü örnekleri,  Bitcoin Cash ve makul miktarda ücretsiz kripto ile sonuçlanan Ethereum Classic’tir. Belki de kripto para kazanmanın en kolay yolu budur, çünkü elinizde bir kripto para olduğu için size yeni bir tanesi daha veriliyor. Ancak yeni kripto para oluşturan hard forklar, senede bir taneden bile az olacak kadar nadirdir.

Öte yandan, her hard fork otomatik olarak yeni kripto paralarla sonuçlanmaz. Yeni kriptoların ortaya çıkması için iki ayrı zincir üzerinde destek ve geliştirme olması gerekiyor. Birçok blok zinciri, hard fork bir sistem güncellemesi yapıyor olsa da topluluk ve geliştiriciler bu yükseltmelerde hemfikir olduğu için yeni kripto para oluşmasına gerek kalmıyor.

Mikro Görevler

Mikro Görevler

Ücretsiz kripto para elde etmek için çeşitli mikro görevleri de gerçekleştirebilirsiniz. Bu görevler belirli web siteleri tarafından dağıtılır ve video izlemeyi, test için bir uygulama indirmeyi veya çevrimiçi bir ankete katılmayı içerir. Bu web siteleri, bu görevlerin tamamlanmasından sonra kripto (çoğunlukla Bitcoin) olarak ödeme yapar. Freecash, bu siteler için iyi bir örnektir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bulut Çözümlerine Kıyasla Blok Zinciri Tabanlı Merkeziyetsiz Depolama

DeFi Lending (Borç Verme)

DeFi Lending (Borç Verme)

Bu yöntem yatırım gerektiren bir yöntemdir. DeFi (Merkeziyetsiz Finans), blok zinciri teknolojisi kullanılarak oluşturulan finansal uygulamalardan oluşan bir ekosistemdir. Bu uygulamalar merkeziyetsiz bir yapıya sahip olduğundan, işlem gerçekleştirme söz konusu olduğunda merkezi taraflara güvenmezler.

Günümüzde, aracılardan geçmeden kripto para kredileri sunan birçok platform var. Kullanıcılar, bu platformlar aracılığıyla borç vererek faiz getirisi kazanırlar.

Kripto borç alan kişiler, bunları doğrudan, genellikle P2P ödünç alma platformları olarak adlandırılan merkeziyetsiz platformlar aracılığıyla alabilirler. Kripto paranızı diğer kullanıcılara ödünç vermeyi seçerseniz faiz kazanırsınız ve oranlar genellikle bankacılık faiz sistemlerine kıyasla çok daha yüksektir. Değer kazanma potansiyeli yüksek bir kripto para birimi satın alabilir ve ardından bunu bir DeFi protokolü aracılığıyla başkalarına ödünç verebilirsiniz. Değer artarsa, daha fazla para kazanırsınız. Artmazsa da değer kaybını minimize etmiş olursunuz.

Getiriler, dahil ettiğiniz kripto ve protokole bağlı olarak değişir, bazı durumlarda yılda %15’ten fazla olabilir. DeFi lending’in ana faydalarından biri, borç alanların teminatlandırılmış olmasıdır. Başka bir deyişle, kriptoyu borç alan kişi, kredinin kendisinden daha yüksek bir değere sahip teminat koymak zorundadır. Her şey blok zinciri akıllı sözleşmelerinden geçtiği için, diğer kişiyi dolandırmanın ve sistemi dolandırmanın neredeyse hiçbir yolu yoktur.

Kripto Para Muslukları

Kripto Para Muslukları

Bu yöntem, bazı kullanıcılara sürekli olarak kripto para sağlayan web sitelerine özgü bir özelliktir. Örneğin bazı web siteleri promosyon ödülü olarak belirli süreler aralığında captcha çözen kullanıcıları kripto para ile ödüllendirir. Ancak bu, bir kullanıcıya birkaç dakika sonra verilen son derece küçük bir miktardır. Buradaki fikir, musluğun ziyaretçileri bir web sitesinde uzun süre tutması ve web sitesi sahibinin bundan daha iyi reklam geliri, daha fazla katılım ve diğer avantajlar elde edebilmesidir. Muslukla iyi gelir elde etmenin tek yolu gelecekte çok değerleneceğinizi düşündüğünüz bir kriptoyu fiyatı düşükken musluk sitesi aracılığıyla biriktirmektir.

Bug Bounty Programları

Bug Bounty Programları

Bug Bounty programları, belirli bir kripto projesinin güvenliğine fayda sağlamak için projenin kodlarında açık bulmaya çalışmayı ve karşılığında kripto ile ödüllendirilmeyi içerir. Özellikle yazılım ve programlama ile ilgilenen kişiler için uygun olan bu yöntem, gerçekten yüklü miktarda kriptonun açık bulan tüm kişilere paylaştırılması ile sonuçlanabilir.

Görevleri tamamlayacak beceri ve bilgiye sahipseniz, bug bounty programlarına katılmak, kripto ödülleri kazanmanın harika bir yolu olabilir. Bunu yapmak için öncelikle bir şirketin, genellikle çeşitli forumlarda ve çevrimiçi topluluklarda bulunabilen ödül programını bulmanız gerekir. Birini seçtikten sonra, katılmaya uygun olduğunuzdan emin olmak için hüküm ve koşulları dikkatlice okumanız önemlidir. Bazı durumlarda, zaten bir kripto topluluğu üyesi olduğunuzu kanıtlamanız gerekebilir.

Son olarak, görevler üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Ödül programlarına katılmak biraz rekabetçidir ve bu strateji aynı zamanda çok fazla zaman harcanmasını gerektirebilir. Buna rağmen kodlarda açık bulmakta yetenekliyseniz kolayca ücretsiz Bitcoin veya diğer kripto ödüllerini kazanabileceksiniz.

Kripto Para Borsası Tavsiye Programları

Kripto Para Borsası Tavsiye Programları

Bu, temelde bağlı kuruluş pazarlaması ile benzer bir yöntemdir. Birçok yüksek profilli kripto para borsası ve platformunun tavsiye programları olacaktır. Borsa üyeliğinizle bir tavsiye bağlantısı alırsınız. Bu bağlantı ile birini davet ettiğinizde ve o kişi sizin kodunuzla borsaya kaydolduğunda, belirli avantajlar elde edeceksiniz. Bu, hem size hem de kaydolan kişiye avantajlar sağlar.

Kişi, sizin kodunuzu kullanarak kaydolduğunda borsanın ticaret işlem ücretlerinde genellikle %20’ye kadar indirim kazanır. Bu, kişinin sizin davet kodunuzu kullanması için sebep yaratacaktır. Öte yandan siz de o kişinin yaptığı işlemlerin ücretlerinden genellikle %20’ye kadar oranda pay alırsınız. Bu, portföyünüzün sürekli olarak farklı kripto paralarla genişleyebileceği anlamına gelir. Ancak yönlendirdiğiniz kullanıcılar farklı bir borsa kullanmaya başlarsa veya kripto ticaretine ilgilerini kaybederlerse bu daha fazla kripto kazanamayacağınız anlamına gelir.

Kelimenin tam anlamıyla bunu yapmanın hiçbir maliyeti yok. Ücretsiz kripto kazanmanın bu yöntemi, genel olarak kripto paralarla ilgilenen arkadaşlarınız varsa özellikle yararlıdır. Bir borsaya katılabilecekler ve onları davet ederek çeşitli avantajlar elde edebileceksiniz. Bu bir kazan – kazan durumu.

Kripto Staking

Kripto Staking

Bu piyasada düzenli, pasif gelir elde etmenin birkaç yolu vardır ve kripto staking bunlar arasında en iyilerden biridir. Tüm kripto paralar ve borsalar staking sunmaz, bu yüzden bunu yapan bir kripto bulduğunuzdan emin olun. İşlemleri işlemek için hisse ispatı (PoS) modelini kullanan kripto para birimleri, işlemlerini doğrulamaya yardımcı oldukları için için staking yapan kullanıcıları ödüllendirir. Bu model, denklemleri çözmek için çok fazla bilgi işlem gücü ve elektrikle madencilik gerektiren iş kanıtı (PoW) modeline göre enerji açısından daha verimli bir alternatiftir.

Peki, staking nasıl çalışır? İlk olarak, kullanıcılar kripto protokolüne kripto para taahhüt eder ve bu sayede doğrulayıcılar arasından işlem bloklarını onaylamak için seçilir. Bu seçim rastgele seçimle çalışır. Ne kadar çok katkıda bulunmayı seçerseniz, onaylayıcı olarak seçilme ve dolayısıyla ağ tarafından ödeme alma şansınız o kadar yüksek olur.

Blok zincirine eklenen her blokla birlikte, yeni kripto paralar oluşturulur ve bloğun doğrulayıcısına staking ödülleri olarak dağıtılır. Kripto paraları stake ettiğinizde, bunlar hala sizin mülkiyetinizdedir, ancak para birimi olarak kullanılabilir olmaktan çıkarılmakta ve bunun yerine ağ içinde çalıştırılmaktadırlar. Daha sonra alım satım yapmak için onları geri almakta özgürsünüz, ancak bazı kripto para birimleri onları belirli bir süre için stake etmenizi gerektirecektir.

Kripto paralarınızı stake etmeye başlamak için, proof of stake modelini kullanan bir kripto bulun ve stake edilecek miktarı seçin. Bunu çoğu kripto para platformu aracılığıyla yapabilirsiniz. Bazı kripto paralar, staking için yüksek faiz oranları sunar ve bu, düzenli kripto kazançları için mükemmel bir seçenek olabilir. Binance, OKX, ByBit, KuCoin ve Coinbase de dahil olmak üzere birçok platform staking’i destekler.

Learn & Earn

Learn & Earn

Coinbase, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. Platform, sitesinde, yalnızca eğitici kripto para birimi videoları izleyerek ücretsiz kripto para kazanmanıza izin veren Coinbase Earn adlı bir bölüm oluşturdu. Yani sadece ücretsiz kripto değil, aynı zamanda ücretsiz eğitim de alıyorsunuz. CoinMarketCap’in de bir kazanma özelliği olduğunu unutmayın, ancak her ikisinde de nadiren yeni öğren ve kazan projesi eklenir.

Son Düşünceler

2023’te ücretsiz kripto ödülleri kazanmanın birçok yolunun özetini paylaştık. Bazıları ilk yatırım ve çaba gerektirirken, diğerleri kolay gelir akışlarıdır. Piyasa popülaritesini artırdıkça, teklif ve seçeneklerin artmasına ve aynı zamanda hangi yolun izleneceği konusunda bazı kafa karışıklıklarına yol açtı. Bu ekonomide nerede olursanız olun, sizin için erişilebilir bir yöntem var. Bu rehber, ücretsiz kripto para kazanmanın yol haritasını sağlar, rotayı siz seçersiniz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu