Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Baş Ekonomistinden Bitcoin Yorumu!

Yakın tarihli bir tweet’te Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) baş ekonomisti Robin Brooks, Bitcoin değerindeki son düşüşe dikkat çekerek bunu Federal Rezerv’in para politikası konusundaki giderek artan şahin duruşuna bağladı.

Brooks’a göre, Bitcoin’in düşüşü, piyasanın Fed’in daha agresif faiz artırımları beklentisiyle aynı zamana denk geliyor. Ayrıca uzman, Bitcoin‘in doğal değer ve çeşitlendirme avantajlarından yoksun “başka bir balon varlık” olduğunu vurguladı. Analist daha önce, fiyat dalgalanmalarının büyük ölçüde Fed’in para politikası kararlarına bağlı olduğunu belirterek, Bitcoin’in ticaret davranışındaki belirgin benzersiz niteliklerin eksikliğini vurgulamıştı. Kripto para biriminin yükselişinin herhangi bir “özel durumdan” kaynaklanmadığını, daha ziyade daha güvercin bir Fed’in yüksek beta varlıklarını kaldırmasının bir sonucu olduğunu savundu. IIF analisti, Bitcoin’in bir değer saklama işlevi, çeşitlendirme faydaları veya getiri sağlamadığını ileri sürdü.

Bununla birlikte, şaşırtıcı bir olay dönüşünde, Bitcoin’in değeri, güvercin bir Fed’in 2 yıllık Hazine getirilerinde düşüşe yol açmasıyla düştü; bu, teorik olarak kripto para biriminin değerinde bir ralliye yol açması gereken bir sonuçtu. Brooks, bunu Bitcoin’in gerçek çeşitlendirme niteliklerinin eksikliğinin bir örneği olarak kaydetti ve dijital varlığı tutanlar için “kaybedeceğiniz tura, kaybettiğiniz yazı” durumunu vurguladı. Federal Rezerv, Bitcoin’in düşüşüne katkıda bulunduktan sonra, Brooks, amiral gemisi kripto para biriminin, değer saklama işlevi, çeşitlendirme faydaları veya getirisi sıfır olan başka bir balon varlığı olduğu sonucuna vardı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) Kripto Paralar Arasındaki Liderliğini Kaybedebilir mi?

Bu bakış açısı, devam eden oynaklığına ve Fed’in para politikası gibi dış faktörlere bağımlılığına rağmen kripto para birimini savunmaya devam eden uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarına bir darbe olabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu