Uyuşturucu Karteli Üyesi Kripto Paralarla Kara Para Aklamaktan Tutuklandı

İspanyol polisi, kötü şöhretli Kolombiyalı Cali Karteli’nin eski bir üyesi olduğunu iddia ettikleri bir adamı tutukladı. Polis, şüphelinin Avrupa’daki uyuşturucu kaçakçıları için para aklamak için kripto para birimleri kullandığını iddia etti.

Polisin adını gizli tuttuğu şüpheli İspanya’nın Malaga kentinde yakalandı. Polis raporuna göre, İspanyol yetkililer, Hollanda’dan İspanya’ya taşındığı 2018 yılından beri şüpheliyi takip etmekteydi. Hollandalı yetkililer ve İspanyol Vergi Dairesi ile ortaklık yapan polis, onu Malaga eyaletindeki Marbella’da satın aldığı lüks bir eve kadar takip etti.

Polis, kişinin bir zamanlar güney Kolombiya’da bulunan ve kötü şöhretli olan Cali Karteli için uyuşturucu kaçakçılğı yaptığını iddia etti. Bazı raporlar, Cali Cartel’in küresel kokain pazarının %80’ini kontrol ettiğini ve Avrupa’daki kokain pazarının büyümesinden doğrudan sorumlu olduğunu tahmin ediyor.

7 Milyar Dolar Aklandı

1995 yılında, kartel başkanlarının çoğu tutuklandı ve yılda 7 milyar dolarlık bir suç girişimine son verildi. Ancak, yakın zamanda tutuklanan şüpheli uyuşturucu kaçakçılığı yollarına devam etti. Daha sonra uyuşturucu kaçakçılarının suç gelirlerini aklamaya başladı.

Polis, kripto para birimlerine girdiğini ve bunları birkaç suçlu için para aklamak için kullandığını iddia etti. Kara para aklama faaliyetleri için bir paravan görevi gören bir dijital para şirketi kurduğu bildirildi. Polis, uyuşturucu ve suç gelirlerini dijital para birimleriyle; 6 milyon eurodan (7.1 milyon dolar) fazla, akladığını düşünüyor.

İspanyol yetkililer, şüphelinin ikametgahından 85.000 € nakit ele geçirmeyi başardı. Ayrıca ikisi sırasıyla 17.000 € olan ve diğeri 8.000 € değerinde olan üç lüks saat ele geçirdiler. 15’in üzerinde kredi kartı, dijital para birimleri, çeşitli belgeler, birkaç bilgisayar ve cep telefonu, bir banka hesabı ve üç araca da el konuldu.

Hollanda polisi ayrıca şüphelinin Hollanda’daki ikametgahından 170.000 dolar dijital para birimi, birkaç bilgisayar ve çok sayıda belge ele geçirmeyi başardı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Son Dakika: Artık WhatsApp Üzerinden Bitcoin ve Kripto Para Gönderilebilecek

Dijital para birimlerinin uyuşturucu kaçakçılığı endüstrisi ile ilişkisi yıllardır devam etmektedir. Bitcoin SV, yasal düzenlemelere uygun olarak kendini ayırmaya devam ederken, Monero, BCH ve hatta BTC gibi coinler dünya çapındaki suçlular tarafından defalarca kullanıldı. Son zamanlarda, uyuşturucu kartellerinin ABD eyalet hükümeti yetkililerine rüşvet vermek için Tether’i kullandıkları ortaya çıktı.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu