Bitcoin Depolamanın En Güvenli Yolu Hangisi? - BTC MAGAZİN

Bitcoin Depolamanın En Güvenli Yolu Hangisi?

Kriptolarını saklamak için şüpheli yöntemler kullanmaları sonucunda Bitcoin‘lerini sonsuza kadar kaybeden insanların epeyce talihsiz hikayesi var.

Dikkate değer bir örnek, 2017’de 127 milyon dolar değerinde Bitcoin kaybeden ve onu geri alamayan James Howell. Bir rapora göre Howell, Bitcoin’in depolandığı sürücüyü yanlışlıkla çöpe attı.

Diğer örnekler arasında, Bitcoin özel anahtarlarını içeren tek yedekleme dosyasını silen Ukraynalı bir kadın ve özel anahtarlarını içeren USB’sini köpeği yiyen Japon bir adam yer alıyor.

Bunlar, özel anahtarların; donanım cüzdanlarında veya masaüstü bilgisayarlarda saklandığında neyin yanlış gidebileceğinin bazı açık örnekleri olsa da, Andreas M. Antonopoulos Bitcoin’i depolamak için en kötü yerin saklama hizmetleri olduğunu iddia ediyor.

Coinshares tarafından yapılan araştırmaya göre, Bitcoin’in %16,6’sından fazlası emanetçiler/aracılar tarafından tutuluyor. Antonopoulos, saklama hizmetlerinin özel anahtarlara sahip olması ancak kullanıcıların sahip olmaması ve buna iki faktörlü kimlik doğrulama olmadan bir web ara yüzü üzerinden erişilmesi durumunda, kullanıcıların kripto para birimlerini kaybetme riskinin büyük olduğunu belirtti.

Bu iddianın haklılığı var mı? Gemini ve Coinbase gibi yerleşik kripto saklama görevlileri oldukça uzmanlaşmıştır ve düzenleyiciler tarafından incelenen hizmetler sunar.

Aslında Brian Brooks, geçtiğimiz günlerde OCC’nin bankaların dijital varlıkları destekleyebileceğine ilişkin açıklamasının ışığında, bu süreci kendileri kurmaktan çok kripto emanetçileriyle ortaklık yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, Antonopoulos’a göre, bazı iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemleri, SMS tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulama gibi “gülünecek kadar basit korumalardır”.

Bu yöntemin internet güvenlik tarihinin bu noktasında ‘cezai ihmal niteliğinde’ olduğunu iddia ediyor.

Özetle, sizler mümkün mertebe kripto para borsalarında fonlarınızı tutmamaya bakın!

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu