Wall Street Devleri ABD TÜFE Tahminlerini Paylaştı, Bitcoin’in Fiyatı Daha Fazla Yükselecek mi?

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), 12 Nisan Çarşamba günü enflasyonun en önemli göstergesi olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayınlayacak. Yatırımcılar TÜFE verilerinin yayınlanmasını beklerken, kripto piyasası Bitcoin fiyatının 30.000 $ psikolojik seviyesini aşmasıyla şimdiden büyük ölçüde toparlandı.

Şubat ayındaki %6’lık sıçramanın ardından yıllık enflasyonun geçen yılın aynı dönemine göre %5,2 artması bekleniyor. Çekirdek okumanın ise %5,6 olması bekleniyor, bu da daha önceki %5,5’lik okumadan bir artış. Wall Street ağır toplarının genel konsensüsü dikkate alındığında, Tüketici Fiyat Endeksi’nin aylık bazda %0,3, Çekirdek TÜFE’nin ise %0,4 olması bekleniyor.

Ek olarak, TÜFE duyurusu, Federal Rezerv’in ABD’de para politikasını daha da sıkılaştırmayı seçip seçmeyeceğini belirlemede önemli bir katalizör görevi görecek. Daha önce Fed, ABD enflasyonunun yavaşladığına işaret eden unsurlar nedeniyle faiz artırımını 25 baz puan (bps) düşürme kararı almıştı.

Barclays, HSBC, Morgan Stanley, UBS, Wells Fargo ve Goldman Sachs, TÜFE’de %5,1’e düşüş bekliyor. Öte yandan, JPMorgan, Citi ve CIBC, TÜFE’nin genel kanı ile aynı olan %5,2 seviyesinde geleceğini öngörüyor. Bu arada, Bank of America ve Bank Of Montreal enflasyonun %5,3 olacağını tahmin ederken, VISA %5,4 olacağına inanıyor.

Bitcoin’in Fiyat Tepkisi

Enflasyondaki düşüş , Bitcoin’in son fiyat dalgalanması nedeniyle halihazırda yükseliş hissi yaşayan kripto piyasası için önemli bir artış olarak gelecek. Ayrıca ABD Dolar Endeksi ( DXY ), geçtiğimiz hafta yükseliş trendini sürdürdükten sonra bugün düşüşe geçerek 102,23’e geriledi. DXY ile karşılaştırıldığında, dijital varlık piyasası ters yönde hareket etme eğilimindedir. Sonuç olarak, DXY’deki bir düşüş, öngörülemeyen piyasa koşulları ışığında izlenmesi gereken önemli bir bileşen olacaktır.

Mevcut durumda, Bitcoin’in fiyatı şu anda 30.086 dolardan el değiştiriyor ve bu, önceki yedi gün içinde %6,71’lik ve son 24 saatte %3,18’lik bir artışı temsil ediyor. 


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Elon Musk'ın Tesla'sı Bitcoin Varlıklarında 440 Milyon Dolarlık Değer Kaybı Bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu