Yatırımcılar Bitcoin'i Piyasa Balonu Olarak Görüyor - BTC MAGAZİN

Yatırımcılar Bitcoin’i Piyasa Balonu Olarak Görüyor

CNBC tarafından bildirildiği üzere, Deutsche Bank’ın aylık yatırımcı anketine katılanların neredeyse %90’ı finans piyasalarında bir dizi fiyat balonunun görüldüğünü söyledi.

Bu balonlar, listenin başında yer alan Bitcoin ve ABD teknoloji hisselerini içeriyor. Bitcoin için ise durum biraz daha farklı; ankete katılanların yarısı kripto para birimine 1-10 balon ölçeğinde 10 puan verdi. ABD teknoloji hisseleri ise bir sonraki en büyük balon olarak görülüyor ve yanıt verenlerin %83’ü 7 veya daha yüksek bir teknoloji balonu puanı verdi.

Bitcoin fiyatı Mart satışından bu yana on kattan fazla arttı ve Ocak ayında dünya çapındaki merkez bankalarının para basımı ve faiz oranları sıfıra ve sıfırın altına indiğinde, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000$’a ulaştı.

Katılımcılar ayrıca önümüzdeki 12 ayda Bitcoin’in değerinin yarı yarıya düşeceğine inanıyor. Mart ayı satışlarından bu yana 11.2 kat artarak bu ayın başlarında 880 dolarlık zirveye ulaşan Elon Musk’ın Tesla’sı için de aynı duyguları paylaşıyorlar.

Deutsche Bank şunlarıs söyledi:

“Potansiyel bir teknoloji balonunun sembolü olan Bitcoin ve Tesla’nın 12 aylık kaderi hakkında özel olarak sorulduğunda, okuyucuların çoğunluğu, okuyuculara göre Tesla’nın daha savunmasız olduğu bu seviyelerden iki kat daha fazla yarıya inme ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyor.”

Araştırmaya göre, ankete katılan 627 yatırımcının %71’i ABD Merkez Bankası’nın yıl bitmeden teşvikini azaltacağını düşünmüyor.

Bununla birlikte, Bank of America tarafından yapılan benzer bir ankette, Bitcoin‘deki long pozisyonlar, Ocak ayındaki en yoğun işlem olarak ABD teknoloji hisselerindeki long pozisyonların yerini aldı. Bu yatırımcıların %18’i aynı zamanda Wall Street balonunu ekonomi için kuyruklu risklerden biri olarak görüyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu