Merkez Bankalarının Sadece %23'ü Dijital Para Çıkarabilir - BTC MAGAZİN

Merkez Bankalarının Sadece %23’ü Dijital Para Çıkarabilir

IMF, devlete ait kripto para birimlerinin piyasaya sürülme olasılıkları hakkında yorum yaptı ve Twitter’da devlet tarafından ihraç edilen kripto para birimlerinin “para” olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağı konusunda bir anket yaptı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) bir Twitter anketinde 1.7 milyon aboneye şu soruyu sordu: “Merkez bankasının dijital para birimleri gerçekten para olarak kabul edilebilir mi?”

Ankete yanıt veren 35.694 kişiden %64.5’i “hayır” seçeneğine oy verdi. Ankete genellikle kripto destekçileri oy vedi ve bazı kullanıcılar devlet tarafından ihraç edilen kripto para birimlerinin bir aldatmaca olduğunu belirtti.

IMF şunları söyledi:

“Merkez bankaları dijital para birimi geliştirme olasılığını araştırırken, birçoğunun kendi tüzüklerine uygun olarak bunu yapmasına izin verilmeyebilir.”

IMF, yalnızca 40 ülkenin dijital para birimlerinin çıkarılmasıyla ilgili yasalara sahip olduğunu söylüyor.

Düzenleyici, dünyadaki merkez bankalarının %61’inin yalnızca “fiziksel” para ihraç etmesine izin verildiğini de belirtti. Ancak yalnızca 40 ülkede dijital para birimlerinin ihraç edilmesiyle ilgili yasalar varken, bu tür girişimlerin düzenleyici bağlamı 27 ülkede belirsiz.

Bu ayın başlarında IMF, vatandaşların finansal hizmetlere kolay erişime sahip olması gerektiğini ve dijital para birimleri söz konusu olduğunda cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve internet gibi araçlara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Öte yandan bir başka sorun da, devletin kripto para birimleri ihraç etmesi ülke vatandaşlarının merkez bankalarında banka hesapları olması gerektiği anlamına gelebilir. Buna vergilendirme, mevzuat ve ödeme sistemleri sorunlarını da eklersek, devletin kripto ihraç etmesi “karmaşık bir yasal sorun” haline gelecektir.

Bu arada, konuyla ilgili uzun zamandır çalışmalar yürütüne Çin, devlet kripto para biriminin geliştirilmesinde uzun bir yol katetti. Çin’in beş büyük devlet bankasından biri olan Çin Ziraat Bankası (ABC), ulusal dijital para birimini bu ay Shenzhen’deki ATM’lerde test etmeye başladı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu