IMF'nin Dijital Para Birimleri Anketi Dikkat Çekti - BTC MAGAZİN

IMF’nin Dijital Para Birimleri Anketi Dikkat Çekti

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayınlanan dijital para birimleriyle ilgili “Dijital Para Birimleri Gerçek Para mıdır” başlıklı ilginç bir Twitter anketi şimdiden 75 bin oy aldı. İlginç bir şekilde şimdiye kadar oy verenlerin %80’inden fazlası bu fikri kabul ediyor ve dijital para birimlerinin gerçek para olduğuna inanıyor.

COVID-19 salgınının yol açtığı belirsiz ekonomik durum, birçok merkez bankasını ve ulusal hükümeti, zayıflayan ekonomileri istikrara kavuşturmak için dijital para birimlerinin kullanımını keşfetmek zorunda bıraktı. IMF, geçtiğimiz günlerde şu anda ABD dolarının hakim olduğu uluslararası rezerv ekosisteminde dijital para birimlerinin kapsamını araştıran bir rapor yayınladı.

Peki IMF neden dijital para birimlerinin peşinde? İşte bazı olası nedenler:

  1. COVID-19 gibi salgınların gelecekte de görülme olasılığının olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu gibi belirsiz durumlarda dijital para birimleri uluslararası rezerv ekosisteminin yeniden yapılandırılması sırasında bir alternatif olabilir.
  2. Dijital para birimleri, ABD dolarının yerini alacak mı? Makalenin yazarları böyle bir durumun söz konusu olmayacağına ve dijital para birimleri kabul edilse bile ABD dolarının hakimiyetini koruyacağına inanıyor.
  3. Rapor ayrıca yakın zamanda Diem’i (eski Libra) başlatan Facebook gibi özel şirketler tarafından işletilen özel dijital para birimlerini de araştırıyor. Yazarlar, bu tür para birimlerinin CBDC’ler ile birlikte stabilcoinler olarak birlikte var olabileceğine inanıyor.

Libra’nın piyasaya sürülmesiyle ilgili olarak bu tür bir para biriminin daha küçük ekonomilerde para birimlerini ezebileceğine yönelik temel nedenler öne sürülmüştü ve bu nedenle Facebook tasarımı değiştirdi ve ülkelerin para birimleriyle desteklenen birden fazla stabilcoini piyasaya sürmeyi planladı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu