Yeni Rus Hukuku, Mal ve Hizmetlere Yönelik Bitcoin Ödemelerini Yasakladı - BTC MAGAZİN

Yeni Rus Hukuku, Mal ve Hizmetlere Yönelik Bitcoin Ödemelerini Yasakladı

  • Rus milletvekilleri, Bitcoin gibi kripto para birimlerine yasal statü veren bir tasarıyı kabul ettiler – ancak bunların mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılmasını yasakladılar.

Yasama organları, üçüncü ve son görüşülmesinin ardından 22 Temmuz’da Dijital Finansal Varlıklar (DFA) tasarısını onayladı.

Tasarı, meclisin mali piyasalar komitesine başkanlık eden Anatoly Aksakov gibi kıdemli milletvekillerinden destek almıştı.

Haber ajansı Tass’ın bir raporuna göre, yeni yasa dijital varlıkları “ödeme aracı olarak kabul edilebilecek bir elektronik veri toplamı olarak kabul ediyor… ancak aynı zamanda herhangi bir mal ve hizmet için ödeme yapmak için kullanılmasını engelliyor”.

Ruslar, bir yatırım olarak Bitcoin (BTC) ve diğer kripto varlıklarını satın alma ve tutma yasal hakkını elinde tutuyor, ancak bir problem var. “Dijital paraya sahip olma, yasal yollarla edinilmesine ve aktarılmasına yalnızca beyan edildiği takdirde izin verilir” diyor.

Rusya Merkez Bankası Oyuna Dahil Oluyor

Tass raporuna göre, Rusya merkez bankası sanal para birimlerinin düzenlenmesinde önemli bir rol üstlenecek. Haber ajansı, “Merkez bankası, yalnızca nitelikli yatırımcılar tarafından erişilebilen dijital varlıkların özelliklerini belirleme hakkına sahip olacak” dedi.

Ayrıca, sanal para birimleri “özel bilgi sistemleri çerçevesinde düzenlenebilir, satın alınabilir ve satılabilir” ve “sistemler ve operatörleri Rus yasalarına uygun olacak ve Rusya Bankası tarafından tutulan ilgili bir sicilde yer alacaktır”.

BTC’nin bu kadar şüpheyle tutulduğu bir ülkede, dijital varlıklara ilişkin onaylanmış fatura orijinalin önemli ölçüde sulandırılmış bir versiyonunu temsil eder. Yasanın daha önceki bir versiyonu; Bitcoin’i nakit olarak satın alan bireyler için 7.000 dolara veya yedi yıla kadar hapis cezası almayı önerdi.

Ayrıca, eski tasarı, Rus merkez bankasının onayı olmadan, iki milyon rubleye veya yaklaşık 28.000 dolara kadar sanal para ihraç eden veya işleten şirketleri para cezaları ile cezalandırmayı planladı.

Yeni Rus kripto para yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. ABD’nin ardından Rusya’nın BTC için gelecekte atacağı adımlar şimdi merak konusudur.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu