4,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Hırsızlığıyla Suçlanan Dolandırıcı Kripto Pazarlama İşine Giriyor

Bir mahkeme belgesine göre, sosyal medyada ve müzik videolarında Rapçi Razzlekhan olarak tanımlanan Heather Morgan, 24 saat ev hapsine tabi tutulmasına rağmen adı açıklanmayan bir teknoloji şirketi tarafından işe alındı. 

Morgan ve kocası Lichtenstein, Hong Kong merkezli bir kripto para borsası olan Bitfinex’ten 4,5 milyar dolar değerinde Bitcoin’i zimmete geçirdikleri şüphesiyle tutuklanmalara neden olan tuhaf bir kripto dolandırıcılığının merkezindeler.

Razzlekhan’ın Yeni İşi

Morgan, New York ofisinden haftada üç gün çalışmak için yargıçtan ev hapsine ilişkin kısıtlamaları gevşetmesini talep etti. Avukatı Eugene Gorokhov, Salı günü Washington’da sunulan belgede, hükümetin önerilen revizyona herhangi bir itirazı olmadığını belirtti.

Gorokhov’un dilekçedeki açıklamasına göre, Morgan’a büyüme pazarlaması ve iş geliştirme uzmanı pozisyonunda iş teklifi yapıldı. Ayrıca, hükümet işverenin kimliğinin farkında olmasına rağmen, Morgan kendi güvenliği ve işverenin kimliğini de korumak adına kimliğinin gizli kalmasını talep etti.

Dolandırıcılığın ortaya çıkmasından sonra Morgan’ın aldığı sürekli siber tehditler hakkında konuşurken şunları söylediği aktarıldı:

Bayan Morgan’ın bu davanın medyada yoğun olarak yer alması sonucunda sosyal medyada aşağılayıcı yorumlara ve tacize maruz kalması nedeniyle bu bilgi kamuya açık dosyalamada belirtilmemiştir.

119 Bin Bitcoin Çalındı

2016’da, hatta 2017’nin ICO patlama döneminden ve bunu takip eden dolandırıcılık sayısından önce bile, Bitfinex hack’i ile toplamda 119.754 Bitcoin ele geçirildi; soygunun kripto para birimlerinin değeri yükselmeden önce yaklaşık 71 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu. DOJ tarafından sağlanan bilgilere göre, çalınan Bitcoin’i aktarmak ve doğrudan bir kripto cüzdanına göndermek için 2.000’den fazla yetkisiz işlem kullanıldı ve bu cüzdan daha sonra fonları Morgan ve Lichtenstein arasında dağıttı.

8 Şubat 2022’de, kendini “Wall Street’in Timsahı” ilan eden Razzlekhan, kripto para birimi hırsızlığıyla bağlantılı olduğu iddiasıyla Manhattan’da gözaltına alındı. Gelişmenin ardından ABD Adalet Bakanlığı bunu “kriptodan yararlanmak isteyen siber suçlulara büyük bir darbe” olarak nitelendirdi ve 3,6 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirerek tarihinin en büyük mali baskını olduğunu duyurdu. Suçlamaları ret eden Morgan, suçlu olduğu kanıtlanırsa 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Jack Dorsey ve Jay-Z Bitcoin'i İnternetin Para Birimi Yapmak İçin Güçlerini Birleştirdi

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu