ABD Enflasyon Verilerini Açıkladı, Bitcoin’i Ne Bekliyor?

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, ABD’nin tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) %9.1’e yükseldiğini bildirmesinin ardından gün içi en düşük seviyesi olan 18.916 $’a geriledi.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, haberlerle %5’ten fazla değer kaybetti ve 4 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeye ulaştı. S&P 500 endeksi de %1.6 düştü.

ABD Enflasyon Verilerini Açıkladı, Bitcoin'i Ne Bekliyor? 2
Kaynak: Tradingview.com

Beklenenden daha yüksek gelen enflasyon okuması, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırması için daha da fazla baskı yapacak. Pazartesi günü, BLS sahte bir TÜFE raporunun sosyal medyada dalgalar oluşturmasının ve hisse senedi vadeli işlemlerini düşürmesinin ardından bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Sahte sızıntı, enflasyonun analistlerin beklentilerinin çok üzerinde olan %10,2’ye fırladığını gösterdi. Reel TÜFE baskısı yüzde puan seviyesinden fazla olsa da, hala Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviye. Vadeli işlemler şimdi TÜFE baskısını takiben 80 baz puanlık bir faiz oranı artışıyla fiyatlanıyor. Bu, elbette, kripto para birimi fiyatları için iyiye işaret etmeyecek. Analistlerin %8,8’lik hedefinin üzerinde olan son enflasyon baskısının ABD Merkez Bankası’nı daha şahin bir para politikası benimsemeye yönlendirmesi kuvvetle muhtemel. Bu, kripto para birimleri gibi spekülasyona dayalı yatırımlara başka bir büyük darbe getirecektir. Okuma %8,8’in altında olsaydı, piyasalara büyük bir destek verebilirdi. Ancak, enflasyon zirve yaptığı için Fed sıkılaşma politikasına devam edecek.

ABD Enflasyon Verilerini Açıkladı, Bitcoin'i Ne Bekliyor? 3
Kaynak: @tier10k

ABD merkez bankasının spekülatif yatırımlar için felaket olacak 100 baz puanlık devasa bir zam yapmayı tercih edip etmeyeceği henüz belli değil. Şu anda, takas piyasası, Fed’in kontrol dışı enflasyonu ehlileştirmek için bu kadar ileri gitmesi olasılığını %42’ye göre fiyatlıyor. En son TÜFE baskısının açıklanmasından bir gün önce, 12 Temmuz’da 100 baz puanlık bir artış olasılığı sadece %8 idi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Merkez Bankası Başkanı Avrupa Birliği'nde Genel Bitcoin Yasağı Önerdi
ABD Enflasyon Verilerini Açıkladı, Bitcoin'i Ne Bekliyor? 4
Kaynak: cmegroup.com

Enflasyondan korunma işlevi göremeyen Bitcoin, bu yıl diğer risk varlıklarıyla birlikte neredeyse %72 oranında düşüş yaşadı.

Varlığı boyunca düşük faiz ortamında olan Bitcoin, Fed’in para politikası U dönüşü ve diğer risk varlıklarıyla birlikte kripto para biriminin “enflasyon hedge” statüsünü baltalayan bir darbe aldı. Geçen hafta yayınlanan güçlü istihdam verileri, Fed’in yumuşak bir iniş gerçekleştirebileceğini ve böylece çarpıcı biçimde artan faiz oranlarına rağmen bir resesyondan kaçınabileceğinin sinyalini verdi. Yatırımcılar arasındaki fikir birliği, Bitcoin’in Haziran ayında 17.600 dolara kadar düştükten sonra başka bir satışla karşı karşıya kalması bekleniyor gibi görünüyor. Bir anlatı sorunu Mart 2020’de Fed, faiz oranlarını 100 baz puan indirerek, 2008’de eski Fed başkanı Ben Bernanke’nin öncülük ettiği sıfıra yakın faiz oranları ve niceliksel genişleme dönemini geri getirdi. Ancak, merkez bankası desteğini geri çevirdikten sonra balon hızla patladı ve ücretsiz para dönemi sona erdi. Bu, elbette, Bitcoin anlatısı için büyük bir sorun yaratıyor. Tanınmış analist Jim Bianco kısa süre önce, Bitcoin’cilerin gizlice daha fazla para basmayı ve daha düşük enflasyonu umduğunu, böylece en sevdikleri kripto para biriminin hisse senetleriyle birlikte ralli yapacağını belirtti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu