ABD TÜFE Verileri Açıklandı, Bitcoin (BTC) Yükseliyor!

Salı günü, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mayıs 2023 için ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Departman, Tüketici Fiyat Endeksi’nin mevsimsel olarak düzeltilmiş olarak %0,1 arttığını ve son 12 ayda mevsimsel olarak düzeltilmemiş olarak %4 arttığını belirtti. Bu nedenle, ayın enflasyon verileri beklendiği gibi geldi ve %4’lük yıllık enflasyon oranı yaklaşık iki yılın en düşüğü olarak kaydedildi.

Piyasa katılımcıları, TÜFE verilerinin enflasyonun hafiflediğine dair işaretler göstereceğini ve fiyatların Nisan 2023’teki %0,4’lük artışa kıyasla %0,1 artacağını öngörüyordu. Öte yandan, piyasa katılımcıları 14 Haziran 2023 tarihli Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artışının duraklatılacağı bir karar bekliyor.

TÜFE Endeksi, kentsel tüketicilerin mal ve hizmetler için ödediği maliyetlerde zaman içindeki ortalama değişimi ölçen bir göstergedir. TÜFE verileri açıklanmadan önce, Bitcoin fiyatı son 24 saat içinde yükseldi ve 26.000 dolar seviyesine ulaştı.

Bu arada, enflasyondaki hafifleme haberleri ve son iki yıldaki en düşük yıllık enflasyon oranı, ABD Federal Rezerv yetkilileri için faiz artışının duraklatılması konusunda daha fazla güven sağlayabilir. CME FedWatch Tool, yaklaşan toplantıda faiz hedef oranının değiştirilmeyeceği olasılığını %100 olarak gösteriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Wall Street Yatırımcılarının Çoğunluğu Bitcoin'de (BTC) Düşüş Bekliyor, İşte Nedeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu