ABD TÜFE Verilerinin Ardından Bitcoin (BTC) Düşüşe Geçti!

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı, beklenenden daha kötü bir ABD enflasyonu raporuyla keskin bir şekilde düştü ve sadece birkaç dakika içinde değerinin %4,7’sini kaybetti. Lider kripto para birimi gün için en düşük seviyesi olan 21,485 dolara kadar geriledi.

ABD TÜFE verileri aylık bazda %0,6 artışa işaret ediyor ve bu tahminlerin kabaca iki katı. ABD’de gaz fiyatlarında yaklaşık %10’luk keskin bir düşüş olsa da, artan barınma, tıbbi bakım ve gıda fiyatlarıyla dengelendi.             

En son enflasyon verileri, boğaların 20.000 dolar seviyesini savunmayı başardıktan sonra Bitcoin‘in nihayet Eylül ayında toparlanmaya başlamasını bekleyenler için işleri zora soktu. Lider kripto para biriminin fiyat hareketi hala daha geniş makroekonomik faktörler tarafından yönlendiriliyor, bu yüzden ABD hisse senedi vadeli işlemleriyle birlikte hızla düştü. 

Yeni TÜFE verileri muhtemelen ABD Merkez Bankası’ndaki politika yapıcıları daha agresif bir para politikası benimsemeye sevk edecek.                    

Piyasa şu anda Eylül ayında 100 baz puanlık devasa bir artış için %19’luk bir şansla fiyatlanıyor, ancak fikir birliği, Fed’in 75 baz puanlık bir artışa daha razı olacağı gibi görünüyor.   


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Voyager Digital CEO'su: Daha Fazla Şirket Bitcoin Kabul Edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu