ABD’nin Beklenen Bitcoin Yasa Tasarısı Yayınlandı

Salı günü yayınlanan uzun zamandır beklenen iki taraflı bir yasa tasarısı, Amerika Birleşik Devletleri’nde kapsamlı kripto düzenlemesi için zemin hazırlıyor.

Senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand tarafından hazırlanan Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası, federal düzeyde kriptoyu düzenlemek için Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında nadir bir işbirliğini temsil ediyor.

Forbes tarafından hazırlanan bir rapora göre, yasa tasarısı kripto işlemlerini 200 doların altında vergiden muaf hale getirmeyi planlıyor, bu da para birimi olarak kullanımını teşvik edebilecek bir hareket. Ayrıca bir kripto danışma komitesi kurulacak.

Ayrıca, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yerine Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) kapsamına kripto getiriyor. SEC’in kripto konusundaki duruşuna ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, birkaç kripto savunucusu böyle bir düzenleme için baskı yapıyor.

Yine de, tasarı sadece bir taslaktır. Kabul edilmeden önce bir dizi inceleme ve oylamaya tabi olacak.

Terra çöküşünden bir ay sonra gelen tasarı, stablecoin ihraççıları için katı yasalar ortaya koyuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlı olmaları ve token’ı desteklemek için %100 rezerv tutmaları gerekecek.

Hareket, Hazine Bakanı Janet Yellen ve SEC Başkanı Gary Gensler de dahil olmak üzere birçok düzenleyici başkanının başka bir Terra kazasını önlemek için artan düzenleme çağrısından sonra geldi.

Tasarı ayrıca Başkan Joe Biden’in bu yılın başlarında ABD’de kripto düzenlemesini geçirmeye yönelik ortak bir yaklaşım çağrısında bulunan bir yürütme emrini de takip ediyor.

Tasarı Mart ayında Lummis ve Gillibrand tarafından bir Politico etkinliği sırasında açıklandı.

Kripto anonimliği engelleniyor mu?

Ancak tasarı, Amerikan finans sisteminde kriptoyu tanımayı amaçlarken, alanın anonim doğasına aykırı görünüyor.

Tasarı, dijital özerk kuruluşlar (DAO’lar) dahil olmak üzere tüm kripto kuruluşlarına katı kayıt ve açıklama gereksinimleri getirmeyi planlıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Paraları Takibe Aldı

DAO’ların Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şirket olarak kaydolmaları gerekecekken, kurucularının kimliklerinin kamuya açık olması gerekecek. Hareketin kripto alanındaki anonimliği büyük ölçüde azaltması muhtemel.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu