Binance CEO’su Kara Para Aklama Haberlerini Yalanladı

Binance CEO’su “CZ” Salı günü, Reuters’in borsanın yaklaşık 2.35 milyar dolarlık yasa dışı işlemi kolaylaştırdığına dair bir raporunu yalanladı.

CZ, Binance’in siber güvenlik ekibi ile Reuters arasında Reuters haberine karşı 50 sayfadan fazla e-posta kaydı yayınladı.

Binance CEO’su Reuters raporuna yanıt verdi

Pazartesi günü Reuters, Binance’in kara para aklamayla mücadele konusundaki zayıf kontrollerinin ve KYC kurallarının, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı grubu Lazarus’tan Binance aracılığıyla 2.35 milyar dolar değerinde kara para aklanmasına, darknet piyasası Hydra’da yasadışı uyuşturucu satışına ve 2017-2022 yılları arasında yatırım dolandırıcılığına neden olduğunu bildirdi. Reuters ayrıca, kolluk kuvvetlerinin Monero’nun kara para aklama riski taşıdığına dair uyarılarına rağmen, Binance’i platformunda Monero ticaretine izin vermesi konusunu sorguladı.

Ayrıca haber kaynağı, soruşturmanın blok zinciri verileri, mahkeme kayıtları ve kanun uygulayıcı ifadelerle desteklendiğini iddia etti. Ancak e-posta alışverişleri, Reuters ve Binance’in iddialar üzerinde bir anlaşmaya varamadıklarını gösteriyor.

Binance, Reuters gazetecilerinin Lazarus ve Hydra dava dosyaları üzerinde çalışan iki kıdemli araştırmacı Tigran Gambaryan ve Matt Price ile konuşmayı reddettiğini savunuyor. Gambaryan ve Price artık Binance’de siber adli tıp ekibine liderlik ediyor. Ayrıca haber kaynağı, Binance’in yatırım dolandırıcılıklarıyla ilgili UID ve cüzdan bilgilerini incelemesine izin vermeyi reddetti.

Monero örneğinde Binance, birçok teknoloji firmasının meşru bir gizlilik hakkı nedeniyle cihazlarında ve mesajlaşma hizmetlerinde şifreleme sağladığına inanıyor.

“Binance platformundaki uygun AML politikaları ve uygulamalarının bir sonucu olarak finansal özgürlük, mahremiyet ve etkili kanun uygulama yardımı bir arada var olur.”

Binance

Binance, şeffaf kripto ticareti sağlamak ve suç önlemeye odaklanmak için düzenleyiciler, politika yapıcılar ve kanun uygulayıcı kurumlarla birlikte çalıştığını iddia ediyor.

Binance, BNB ICO Üzerinden SEC Soruşturmasıyla Karşı Karşıya

Bu arada SEC, Binance’in 2017’de BNB tokeninin ilk kripto para arzı (ICO) sırasında menkul kıymetler yasasını ihlal edip etmediğini de araştırıyor. SEC, kripto para birimlerinin çoğunun menkul kıymetler olduğunu iddia etti ve birçok ICO projesine karşı dava açtı. Aslında Binance, yanlış anlaşılma olasılığına ilişkin BNB teknik incelemesini 2019’da değiştirdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Thodex Reklamlarında Oynayan Ünlüler Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuldu

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu