Kuzey Koreli Hackerlar Milyonlarca Dolarlık Kripto Parayı Binance Üzerinden Aklamış Olabilir

Reuters tarafından bildirildiği üzere, Kuzey Kore’nin kötü şöhretli siber suç grubu olan Lazarus, 2020’de dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in yardımıyla yaklaşık 5,4 milyon dolar akladı.

Haksız elde edilen fonlar, Slovakya merkezli az bilinen bir kripto para ticaret platformu olan Eterbase’den çalındı.

Bilgisayar korsanları bir sürü isimsiz hesap açtı, bu yüzden Binance borsası bu yasa dışı işlemlerden haberdar değildi.

2017’den 2021’e kadar geçen beş yıllık bir süre boyunca Binance, 2,35 milyar dolardan fazla değerinde suç unsuru taşıyan kripto para birimi işlemi gerçekleştirdi. Ancak borsa buna itiraz etti.

Lazarus ilk olarak 2010’ların başında Güney Kore hükümetine karşı bir siber casusluk kampanyası başlattıktan sonra ön plana çıktı. Ardından, Sony Pictures film stüdyosunu ele geçirdikten ve o sırada yayınlanmamış filmlerin bazı kopyaları da dahil olmak üzere gizli verilerini sızdırdıktan sonra medyada geniş yer buldu. Ünlü hack grubu, yüz binlerce bilgisayara bulaşan WannaCry fidye yazılımının da arkasındaydı.

Kripto 2017’de ana akım haline geldikten sonra, Lazarus Group Coinlink gibi kripto para borsalarını hedeflemeye başladı.

ABD makamları 625 milyon dolarlık Ronin hackinin arkasında bu bilgisayar korsanlarının olduğunu öğrendi. Tutarın bir kısmı TornadoCash karıştırıcısının yardımıyla aklandı.

Nisan ayı sonlarında Binance, Ronin soygunuyla bağlantılı fonların bir kısmını geri aldı.

Kuzey Kore’nin kitle imha silahlarını finanse etmek için çalıntı kripto kullandığı ve sert uluslararası yaptırımları atlattığı bildiriliyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Powell'ın Konuşması Bitcoin'i Sarssa da Yılın Açıklaması Henüz Gelmemiş Olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu