Bitcoin İki Haftanın En Yüksek Seviyesini Gördü

Bitcoin 19.500$’lık zorlu engeli aştı ve çarşamba günü iki haftanın en yüksek seviyesine sıçradı.

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi 19.753$’ı gördü. Bu, 1 Aralık’ta ulaştığı 19.920$’dan sonra en yüksek seviyedir.

Bitcoin İki Haftanın En Yüksek Seviyesini Gördü 2
BTC/USD. Kaynak: TradingView

Bitcoin’in 19.500$’ın üzerinde sağlam kalıp kalamayacağı henüz belli değil. Kripto para birimi, 22 Kasım’dan bu yana bazı yatırımcıların kar elde etmesiyle bu seviyenin üzerinde bir dayanak noktası oluşturma konusunda defalarca başarısız oldu. Bununla birlikte, 20.000$’a giden yolda hala büyük satış emirleri olduğu için 20.000$’lık psikolojik engelin üzerinde çok beklenen kırılmayı zorlamak boğalar için zorlu bir görev olacaktır.

Bununla birlikte Bitcoin için uzun vadeli yükseliş durumu, fiat para biriminin devalüasyona karşı yaygın olarak lanse edilen bir korunma ve bir değer deposu durumu, 2021’de doların düşüşü ve negatif getirili tahvillerin yükselen küresle stokunu tahmin eden gözlemcilerle güçlenmeye devam ediyor.

Doların Değer Kaybetmesi Öngörülüyor

Fransız bankası ve finansal hizmetler şirketi Sicete Generale, 2021’de Dolar Endeksi’nde (DXY) %5 düşüş ve ertesi yıl daha fazla kayıp öngörüyor. Morgan Stanley, Goldman Sachs ve JPMorgan gibi diğer önde gelen yatırım bankaları da doların gelecek yıl değer kaybetmeye devam etmesini bekliyor.

Doların ana para birimleri karşısındaki değerini izleyen Dolar Endeksi, yazı kaleme alınırken 32 ayın en düşük seviyesi olan 90.20’de seyrediyor. Küresel rezerv para birimi, temel olarak Federal Rezerv’in koronavirüs kaynaklı ekonomik durgunluğa karşı koymayı amaçladığı para arzını artırma politikaları nedeniyle bu yıl %6.5 oranında düştü.

Bununla birlikte, Bitcoin bu yıl sürekli olarak dolar endeksine ters yönde hareket etti. MicroStrategy gibi halka açık tanınmış şirketler düşen dolara karşı koruma olarak Bitcoin’i rezerv varlık olarak benimsedi.

MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, şirketin Bitcoin alımlarının ardındaki mantığı açıklarken, “Yapmaya çalıştığımız şey hazinemizi korumak” dedi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Piyasası Yükseliyor; Ethereum, Solana ve Avalanche Önemli Kazançlar Kaydetti!

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu