Algorand Cüzdanında Nasıl Hesap Oluşturulur ve Faydaları Nelerdir? - BTC MAGAZİN

Algorand Cüzdanında Nasıl Hesap Oluşturulur ve Faydaları Nelerdir?

Önceki yazılarımda detaylıca Algorand’ı incelemiş, bazı önemli özelliklerinden bahsetmiş ve Algorand’ı anlamanıza yardımcı olmaya çalışmıştım, önceki yazılarıma bu makalenin son kısmından ulaşabilirsiniz.

Bu makalede ise sizlere bu konuda detaylı Türkçe bir rehber olmasını umarak; Algorand’ın kendi ürünü olan “Algorand Wallet (Algoran Cüzdan)” uygulamasının kullanımından, bazı özelliklerinden ve faydalarından bahsedeceğim.
Kripto para yönetimi, birçok insan için sıkıcı bir süreçtir. “Phrases” (kurtarma ifadeleri) gibi şeylerle ilk kez tanışmak ve QR kodları aracılığıyla yapmak göz korkutucu olabilmektedir. Dolayısıyla, bu makale sizler için Algorand Wallet’in (Cüzdanı’nın) kullanımını adım adım ele alacaktır.

Algorand Wallet

Algorand Wallet Mobil uygulamasını ilk indirdiğinizde, öncelikle bir hesap ekleme bölümüyle karşılaşacaksınız.

Algorand Wallet

Bu kısımdan “add account”(hesap ekle) seçeneğine bastıktan hemen sonra dört seçeneğe sahip bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Yeni Hesap Oluştur

Bu seçenekler sırasıyla şöyledir:
1) Yeni Hesap Oluştur
2) Hesap İzle
3) İfadelerden Kurtar
4) Ledger Hesabıyla Eşleştir


Biz bu makalede ilk seçimle başlayacağız: Yeni Hesap Oluştur.

Yeni Hesap Oluşturmak

Yeni hesap oluşturmak, mobil cihazınızla erişim sağlayabileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir Algorand adresi oluşturmak anlamına gelmektedir. Yukarıda ki görselde “Create New Account” (Yeni Hesap Oluştur) seçeneğine tıkladığınızda;
Oluşturacağınız cüzdanınız için hemen altı haneli bir şifre oluşturmanız istenecektir. Bu şifre daha sonra ayarlar bölümünden değiştirilebilir.

Şifre Oluştur

Parolanızı seçer seçmez mobil cüzdanınıza yalnızca sizin erişiminiz olduğundan emin olmak için etkinleştirebileceğiniz bazı ek güvenlik özellikleri vardır; yüz kimliği ve parmak izi. İstediğiniz herhangi bir ek güvenlik önlemini etkinleştirebilirsiniz.

Ek Güvenlik Önlemi Oluştur

Ardından, gizli anımsatıcı parolanızı görüntüleyen bir sayfa sunulacak. Bu ifadeler, cüzdanınızın kurtarma anahtarları olarak da ifade edilebilir. Cüzdanınıza farklı bir cihazdan erişmek için bu ifadelere ihtiyacınız olduğunu lütfen unutmayın. Bu ifadeler, herhangi bir olumsuzluk durumunda da varlıklarınızı kurtarmak için son derecede önemlidir.

Örnekle açıklayacak olursam; Bu kurtarma anahtarıyla birlikte; “banka” sizsinizdir ve bu mobil cüzdanda tutmuş olduğunuz varlıkları (Algo, USDC vb.) yönetme söz konusu olduğunda kendi koruyucunuz olursunuz. Bu kurtarma anahtarları 24 kelimeden oluşmaktadır ve bunları kaydederek; tüm varlıklarınızı her zaman için yeni bir cüzdana kolayca aktarabilirsiniz – yani kontrol her zaman sizdedir.


İfadelerinizi, başka bir deyişle kurtarma anahtarlarınızı yedeklemek/kaydetmek için, onları bir kağıda yazarak saklamayı tercih edebilirsiniz. Kişisel önerim, bu gibi durumlarda, ifadelerinizi kaydetmek için ekran görüntüsü almak ya da bilgisayarınızda/telefonunuzda bir yere yapıştırmak yerine fiziksel şeyler (kağıt vb.) kullanmaya çalışın.


Eğer bu ifadeleri kaybederseniz, hesabınıza olan kalıcı erişiminizi kaybetmiş olursunuz ve bu konuda hiç kimsenin yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Kurtarma Anahtarı

Kelimeleri güvenli bir ortama yazarak sakladıktan sonra, mobil uygulama sizin bu kelimeleri kaydettiğinizden emin olmak için üç aşamalı bir doğrulama yapacaktır. Bu üç aşamada; size rastgele olarak bazı sıradaki kelimelerin ne olduğu sorulacaktır.

3 Aşamalı Doğrulama

Yukarıda ki görselde bu üç aşamanın ilk kısmını görmekteyiz ve bizlere kurtarma ifadelerimizden ilk sırada olan kelimeyi seçmemiz isteniyor. Üç aşamayı da bu şekilde, bizden istediği sıradaki kelimeyi seçerek, tamamlıyoruz.
Her üç adım da başarıyla tamamlandığında, önünüze işlemin başarılı olduğuna dair bir uyarı mesajı gelecektir.

Başarılı İşlem

Burada “Accept” seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz. Son adım, hesabınızı adlandırmaktır:

Hesap Adlandırma

Hesabınıza arzu ettiğiniz ismi verebilirsiniz. Hesabınıza bir isim verdikten sonra;

Algorand Cüzdanı Hazır

İşte Algorand cüzdanınız hazır! Artık kurtarma anahtarlarınız(ifadeleriniz) güvende olduğuna ve yedeklendiğine göre, bu cüzdanınıza ALGO gönderebilirsiz. Üstelik bu Algo Wallet hesabınızda tuttuğunuz her ALGO tokeni için stake ödülleri kazanabilirsiniz. Basın zamanında, stake etme için verilen ödüllerin yıllık getiri oranı %7.3’tür. Stake ödüllerinizin büyüklüğü, Algo cüzdanınızda tuttuğunuz ALGO tokenlerinin miktarıyla doğru orantılıdır.
Ayrıca, menü çubuğunun sağ alt köşesinde bulunan Ayarlar sayfasında bazı hesap yapılandırmaları da yapabilirsiniz.

Kurtarma İfadeleriyle Mevcut Algo Cüzdanını Geri Getirme

Algorand Wallet’de mevcutta bulunan, kurtarma anahtarları/ifadeleri elinizde olan herhangi bir hesabı kurtarabilir/geri getirebilirsiniz. Bir hesabı kurtarmak/içe aktarmak, o hesabın kurtarma ifadesini yazarak yapılmaktadır. İşte bu kadar basit!
Bunu yapmak için öncelikle yeni bir hesap oluştururken Algorand Wallet’da bulunan ve yukarıda bahsedilen bir seçenek olan “ Recover from Passphrase”(İfadelerden Kurtar) seçeneği seçmelisiniz.

İfadelerden Kurtar

Kurtarma ifadelerinizi “Passphrase” alanına; boşluk, virgül veya diğer karakterler olmadan girmeniz gerektiğini unutmayın. Ardından “Verify” seçeneğine tıklayın.

Hesap Doğrulandı

Kurtarma kelimelerinizi doğru olarak girdiğinizde, artık mevcutta bulunan Algorand cüzdanınıza yeniden erişim sağlamış olacaksınız. Kurtarma ifadelerinize sahip olduğunuz sürece cüzdanınıza her zaman erişiminiz vardır.

Algorand Cüzdan Kullanıcılara Nasıl Fayda Sağlıyor?

Kullanıcı dostu kripto cüzdanları söz konusu olduğunda, Algorand Wallet kullanımı en kolay ve göze en çekici gelenlerden biri olarak öne çıkıyor. Ledger Nano X entegrasyonu ile son teknoloji ürünü bir güvenlik ara yüzü ile birlikte gelmektedir. Ayrıca, ALGO tokenlerini stake ederek getiri sağlamaya izin verir.

Tüm bunları bir arada toplayacak olursak Algorand Wallet (cüzdan) şunları içermektedir:

  • Çoklu hesap yönetimi özellikleriyle gelişmiş kullanıcı deneyimi.
  • Ledger Nano X ile değiştirilebilir cüzdan anahtarları.
  • Ledger Nano X Bluetooth entegrasyonu ile geliştirilmiş güvenlik.
  • Yalnızca ALGO tokenlerini cüzdanda tutarak stake ödülleri alma.


Gerçek zamanlı bildirimler: Cüzdanlarında herhangi bir etkinlik gerçekleştiğinde kullanıcılar anında bildirim alırlar. Bu sayede, kullanıcılar, para yatırma veya çekme işlemlerinde devam eden herhangi bir etkinliği kaçırmazlar.


Gerçek zamanlı uygulama içi hesaplamalar: Algo tokenlerinizin toplam değerini bilmek istediğinizde hesap makineleriyle uğraşmanız gerekmez. Algo cüzdanındaki tüm tokenlerin fiyatları gerçek zamanlı olarak güncellenmektedir.


Bu makaledeki tüm bilgileri yalnızca araştırmalarım/deneyimlerim ışığında tarafınıza sağlamaktayım. Lütfen daha fazla bilgi için resmi Algorand web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın! Diğer yazılarımı ayrıca Medium sayfam aracılığıyla takip edebilirsiniz.


Uyarı: Yukarıda belirtilen uygulama görüntüleri sürüm 4.4.3 için geçerlidir ve gelecek sürümlerde farklılık gösterebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır, değişiklik gösterebilir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de ”btcmagazin.com” mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Yazar: Atilla Gundug


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu