Algorand: Sınırsız Bir Ekonomi İnşa Etmek - BTC MAGAZİN

Algorand: Sınırsız Bir Ekonomi İnşa Etmek

Bu makalede sizlere Algorand ile ilgili araştırdığım, bildiğim genel bilgileri aktarmaya çalışacağım. Algorand, 16 Nisan 2019’da bir MIT Öğretmeni Silvio Micali tarafından başlatılan henüz çok yeni sayılabilecek bir kripto para birimidir. Henüz yeni olan kripto para birimi, sektörün önde gelen dev borsaları (Binance, Coinbase, Huobi ve dahası) tarafından ALGO etiketiyle listelendi . Aynı zamanda Algorand daha henüz yolun başındayken, hatırı sayılır miktardaki, ünlü şirketler tarafından kabul gördü.

Algorand, çalışmaları açık kaynaklı yazılım teknolojisine dayanan, Boston (ABD) merkezli bir şirkettir. Şirket,  Blockchain’in üç ana problemini, yani güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçiliği çözmeyi amaçlayan kendi blok zincirini kurdu. Sınırsız bir ekonomi inşa etmek; ekonomik sınırları ortadan kaldırmak için çalışıyorlar. Ayrıca, PureProof of Stake (PPoS) protokolü geliştirdiler.

Teknolojik açıdan, Algorand platformunun temel özelliklerinden bazıları şunlardır; kriptografik sıralaması, ağ düzeyinde güvenlik. En öne çıkan temel özelliği ise “Kriptografik sıralama”dır. Kriptografik sıralama, her blok seçimi turu için ve ağı korumak için her seferinde farklı bir kullanıcı grubu seçer. Yani kullanıcılar, konsensüs protokolüne katılmak için rastgele seçilir. Ağ, mevcut Bitcoin algoritmasına karşı kötü niyetli kişilerin çoğunlu durumlarında bile ele geçirilemez. Bu sayede ağ aşırı güvenliklidir.

Algorand’ın Öne Çıkan Özellikleri

 • Düşük hesaplama gereksinimi: Üstün teknolojisi sayesinde, yüksek enerji tüketimi gerektiren madencilik faaliyetleri gerektirmez.
 • Atomik Takas:  Algorand tek bir işlemle saniyeler içinde ve herhangi bir kilitleme gerektirmeden (diğer takasların aksine) kolayca değiş-tokuş edilebilen takaslara izin verir.
 • Delegasyon: Token sahipleri, konsensüse katılmak isterlerse tokenlerini herhangi bir kişiye devredebilirler.
 • Gerçek merkeziyetsizlik: Ağ, teklif verenlerin ve komitelerin rastgele seçilmesi sayesinde birkaç madenci veya doğrulayıcı tarafından kontrol edilemez. (
 • Yönetişim: Token sahipleri, protokollerde değişiklik önerebilir ve ağın geliştirilebilirliği konusunda anlaşabilir. Bu sayede ağ üzerindeki söz hakkı topluluğundur.

Bunların yanı sıra “geliştirici” olan dostlarım için şu başlığı da eklemek istiyorum:

Algorand Üzerinde Kodlama

Algorand’ın Testnet’i halka açıktır. Sizler için araştırıp öğrendiğim üzere; REST API’ler ile kodlamaya el verişlidir. Ekip ayrıca açık kaynaklı “GO”, “JavaScript” ve Java “SDK”larını daha önce yayınlamıştı ve zamanla daha fazlası eklenecektir diye düşünmekteyim. Her ne kadar yazılım konusunda çokça bilgi sahibi olmasam da, çeşitliliğin Algorand ağına çokça zenginlik kattığını düşünmekteyim.

Algorand Blok Zinciri ile Çalışan Şirketler ve Projeler

Birçok şirket, programlarını, yazılımlarını, veri merkezlerini ve hatta finansal işlemlerini; hızlı, güvenli ve kolay erişilebilir olduğu için Algorand Blok Zinciri üzerinde oluşturmaya başladı. Aşağıda, Algorand Blok Zinciri’nde bulunan ve önemli gördüğüm bazı şirketlerin ve projelerinin listesi bulunmaktadır.

 • Meld Gold: Algorand’da, Altını Dijital Varlığa dönüştürüyor.
 • Marshall Adaları Cumhuriyeti: Evet yanlış okumadınız, bu ülke Algorand ile “Ulusal Dijital Para Birimi”ni güçlendiriyor.
 • Tether: Algorand Blok Zincirinde, stabilcoinlerini barındırıyor.
 • Monerium: Algorand’da programlanabilir ve kullanılabilir e-parayı destekliyor.
 • Shyft Network: Algorand ekosistemi için kimlik katmanı sağlıyor.
 • Fondazione Ugo Bordoni: Algorand’ı 5G, yapay zeka, dijital ağlar ve hizmetler ile deneyler yapmak için Kullanıyor

Tüm şirketleri/projeleri görmek ve incelemek için lütfen buraya tıklayın.

Sonuç: Algorand, kullanıcıların herhangi bir kripto para birimini işlemesi için çok güvenilir, güvenlikli, merkezi olmayan ve hızlı işlemlere izin veren bir platformdur. Ayrıca, Algorand blok zincirini, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) için: projeler oluşturmayı ve yeni kripto para birimleri oluşturmaları için güvenli bir platform sağlar.

Feragat: Sunulan bilgiler yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu