Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin Çöküşünü Tetikleyebilir

Kripto piyasası, olumsuz piyasa koşulları nedeniyle düşüş eğilimi gösteriyor. Ancak, makroekonomik görünümün yakın zamanda iyileşeceği görünmüyor. FED’in neredeyse kesin olarak faiz oranlarını tekrar artırması bekleniyor. Şimdi Reuters’e göre Avrupa Merkez Bankası da çok benzer bir yol izleyecek. Şahin duruşu kripto para çöküşüne neden olabilir.

Küresel finansal istikrarla ilgili artan endişelere rağmen, Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını 75 baz puan daha artıracak. Bir sonraki zam kararı 27 Ekim’de verilecek.

Avrupa Merkez Bankası’nın şahin taahhüdü kripto piyasasını olumsuz etkileyebilir.

Merkez Bankaları Kripto Piyasasını Nasıl Etkiler?

Merkez bankaları, ekonomiyi enflasyon ve resesyon gibi anormal ekonomik olaylardan korumaktan sorumludur. Bankalar niceliksel sıkılaştırma ve faiz artırımları yapmaktadır. En son Tüketici Fiyat Endeksi, beklenenden daha kötü enflasyon seviyelerini vurguladı. Kötü veriler, Fed’i hedefine ulaşmak için daha da şahin yapıyor.

Hem Fed hem de Avrupa Merkez Bankası enflasyonu %2’ye çekmek istiyor. Euro Bölgesi’nde mevcut enflasyon seviyesi %10, ABD’de ise %8,2’dir. Milletvekillerine göre yüksek enflasyon, Covid pandemisi, pandemi sırasında hükümet harcamaları ve Rusya-Ukrayna savaşının bir sonucu.

Bunu başarmak için Fed’in, art arda beşinci kez faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor. Bu arada ECB’nin de Fed’in izinden gitmesi bekleniyor.

Kripto piyasası, finansal istikrarla ilgili endişelerin agresif merkez bankalarını yumuşatabileceğini umuyor. Dünya Bankası, küresel ekonominin 2023’te resesyonla karşı karşıya kalacağını iddia ediyor. Bu arada Tesla’dan Elon Musk ve Ark’tan Cathie Wood, ekonominin deflasyon göreceğine inanıyor.

Kripto Çökecek mi

Piyasanın olumsuz etkisi kesinlikle piyasa üzerinde olumsuz bir baskı oluşturacaktır. Ancak Bank of America, 2023’ün başlarında güçlü bir hisse senedi rallisinin olacağına inanıyor. Piyasanın şimdiden 75 baz puanlık bir artışla fiyatlanması da muhtemel.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bir Ülke Daha Bitcoin Madenciliğini Yasakladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu