Binance Alternatifi En İyi Bitcoin ve Kripto Para Borsaları

Binance, 185’ten fazla ülke tarafından kullanıma açık, 550’den fazla kripto parayı listeleyen, kripto para dünyasının en büyük ticaret platformlarından biridir. Bu çok bilindik borsa aynı zamanda çok rekabetçi işlem ücretlerine de sahiptir. Hem yeni başlayanların hem de profesyonel tüccarların gözdesi olan Binance, herkes için çok çeşitli varlık yelpazesi içinde farklı yatırım türleri ve kazanç sistemleri sunmaktadır.

Binance aynı zamanda bir Türkiye ofisine ve Binance.TR isimli Türk borsasına da sahip. Kullanıcılar bu borsa aracılığıyla hesaplarına hiç işlem ücreti ödemeden basitçe TL yatırabiliyor, daha sonra isterlerse fonlarının istedikleri kadar kısmını Binance’in global borsasındaki hesaplarına da geçirebiliyor. Binance.TR’de TL çekme işlemi de ücretsizdir.

Binance, dünyanın en yüksek hacimli ve kimilerine göre en güvenilir kripto para borsası olsa da bazı kullanıcılar çeşitli farklı nedenlerle diğer kripto para borsalarını kullanmayı tercih ediyor. Bu nedenler arasında Binance’e veya CEO’su CZ’ye güvensizlik, BNB’ye güvensizlik, BUSD’ye güvensizlik, daha düşük ücretli bir borsa kullanma isteği, daha geniş yelpazede kripto paralara erişme isteği veya çeşitli kanuni sebepler sayılabilir. Alternatif aramanızdaki sebep ne olursa olsun, bu gönderide sizin için en iyi 6 Binance alternatifi kripto para borsasını listeleyerek açıklayacağız.

Coinbase

Coinbase

Coinbase, dünyanın en güvenli, güvenilir ve yasal mevzuatlara en uygun kripto para borsalarından biridir. 2012’de ABD merkezli olarak kurulan borsa, COIN kısaltması ile Nasdaq’ta listelenmiş bir şirkettir. 100’den fazla ülkede 58 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış Coinbase, ticaret yapmak için güvenilir borsa arayanlar için birebirdir.

Coinbase, Pro isimli bir gelişmiş ticaret platformunun yanı sıra basitleştirilmiş bir borsaya da sahiptir. Bu, borsanın hem yeni başlayanlar hem de profesyonel tüccarlar için iyi bir seçenek olmasını sağlar. Müşteri desteği geç ve yetersiz yanıt verebilir, bu yüzden borsayı kullanırken mümkün olduğunca hata yapmamaya gayret göstermek gerekiyor.

Nasdaq borsasında halka açık olan bu şirket şimdiye kadar trilyonlarca dolar dijital varlık ticaretine aracılık yaptı. Şirketin ABD borsalarında işleme açık olması, güvenilirlikleri ve yasal mevzuatlara uygunlukları hakkında fikir verebilir. Ayrıca tüm müşteri fonlarının sigortalı olduğu belirten borsa, SPIC veya Federal Mevduat Sigorta Kurumu tarafından korunmuyor.

Coinbase Güvenlik Önlemleri

Coinbase, müşteri varlıklarının bilgisayar korsanlığına ve hırsızığa karşı korunmasına yönelik birçok güvenlik önlemine sahiptir. Piyasadaki en iyi işlem maliyetlerini sunmayan Coinbase, bu açığını fon güvenliğini sağlaması ile kapatmaktadır. Coinbase’teki dijital varlıkların korunmasıyla yükümlü birkaç kuruluş vardır. Hesapların güvence altına alınması için kullanılan yönetmler arasında biyometrik & parmak izi, SMS doğrulaması, e-posta doğrulaması ve 2 faktörlü doğrulama vardır. Kullanıcılar isterlerse donanım kripto cüzdanlarıyla da Coinbase’e bağlanabilir.

Coinbase, kullanıcı fonlarının %98’ini soğuk depolamada depolar. Döviz bakiyesi USD saklama hesaplarında, likit ABD hazinelerinde ve para piyasası fonlarında saklanır.

San Francisco’da faaliyet gösteren bir şirket olarak Coinbase, özellikle ABD’de yaşayan vatandaşların ilk kriptolarını satın almalarına aracı olması ile bilinir. Kullanım kolaylığı, güvenliği, popülerliği ve nispeten geniş ürün yelpazesine sahip olması, Coinbase’i en iyi Binance alternatifleri arasına yerleştirmiştir. Borsa aynı zamanda nasıl ticaret yapabileceğiniz, kripto paralarınızı nasıl güvenli olarak depolayacağınız ve çeşitli kripto paraların ne işe yaradığı hakkında kaynaklara sahiptir. Coinbase cüzdanlarında tutulan nakitler, $250.000’a kadar FDIC sigortalıdır.

OKX

OKX

OKX, kullanıcılarına çok çeşitli yatırım ve ticaret imkanları sunan, ticaret hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. Türev ve spot ticareti için çokça tercih edilen borsa, aynı zamanda krediler, OKExChain, madencilik havuzları, marj ticareti, köprüler, bulut hizmeti ve komisyoncu seçenekleri ile piyasanın en çok yönlü borsaları arasında yer alır. OKX de ticaret ve yatırım hakkında iyi bilgi edinmeniz için eğitim platformuna sahiptir. Bu borsa da Coinbase gibi hem yeni başlayanların ticaret faaliyetlerini iyileştirebilmesi hem de ileri düzey tüccarlar için gerekli tüm araçlara sahiptir.

OKX, çok fazla ticaret, yatırım ve kazanç sistemini birleştiriyor olsa da bunları basit ara yüz içinde düzenlemiştir. Fiat paradan kripto paraya ağ geçidi ve çok çeşitli kriptolar arasında ticaret fırsatı ile OKX, kripto ticaretindeki kişilerin kısa zamanda gözdeleri arasına girmiştir. Borsanın ekstra güvenlik seçenekleri, Google Authenticator seçenekleri, mobil doğrulama, zorunlu 2FA kimlik doğrulaması, kimlik avı önleme modu ve daha fazlasını içerir.

Marj ticaretinde 125x’e kadar kaldıraca izin veren borsa; vadeli ve kalıcı işlemlerin yanı sıra opsiyon ticaretini de destekleyerek kullanıcıların ticaret yapabilmesi için kullanabilecekleri çok fazla seçenek sunar. 450’den fazla işlem çiftini destekleyen borsa, TL desteklemese de birçok itibari para birimi ile yatırımı destekler.

OKX Finans Seçenekleri

OKX, kripto paralarınız ile pasif gelir elde etmenize yardımcı olan Earn seçeneği, Jumpstart ile yeni kripto projelerine erken fon sağlayanlardan olarak kazanma sistemi, OKX köprü özelliği, lending özelliği, madencilik havuzu, OKB yardımcı program tokenı staking ve genişleyen direkt seçeneklerle birçok finans özelliğine sahiptir. Aynı zamanda merkeziyetsiz bir platform da sunan OKX, standart DEX ticaretinin yanı sıra verim çiftçiliği, swap, likidite havuzları ve merkeziyetsiz cüzdan seçeneklerine de sahiptir. Merkeziyetsiz şekilde ticaret yapmayı tercih edenler, OKX’te kendine uygun birçok araç bulabilir. Bu seçenekler sayesinde kripto para ve blok zinciri dünyasının sunduğu birçok şeye erişebilir, normal şartlarda tek borsa içinde yapamayacağınız çoğu şeyi OKX’te yapabilirsiniz.

Bybit

Bybit

Bybit, 2018’de kurulan Singapur merkezli bir kripto para borsasıdır. Başlarda türev ticaretini destekleyen borsa, hizmetlerini genişleterek spot ticarette de hizmet vermeye başlamıştır. Artık borsada kripto tüccarları için çok sayıda ticaret özelliği ve aracı vardır. Vadeli işlem alım satım konusunda diğer merkezi borsalara kıyasla gözle görülür avantajlara sahip olan Bybit’in spot piyasa konusunda kendini hala geliştirmesi gerekiyor.

Bybit, Singapur merkezlidir ve Britanya Virjin Adaları’nda kayıtlıdır. Hong Kong ve Tayvan’da çeşitli ofisleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, dünyanın her yerindeki kullanıcılar Bybit’e kolayca erişebilir ve platformu kullanabilir.

Bybit borsasının temel ürünleri

 • Marj Ticareti
 • Spot Ticaret
 • Türev İşlemleri
 • Yardım Kuruluşu: Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara kripto para bağışı.
 • DeFi Madencilik: Curve Finance’e likidite sağlayarak getiri elde edilebilir. Daha yüksek risk karşığı daha yüksek verim seçenekleri değerlendirilebilir.
 • Likidite Madenciliği: Bybit’te bir token çiftine likidite sağlayın ve işlem ücretleriyle getiri elde edin.
 • Bybit Birikimleri: Kripto paraları Sabit Vade (belirli bir süre) veya Esnek Vade (daha çeşitli seçenekler) ile yatırarak, bankalar aracılığıyla birikim kazanmaya benzer şekilde pasif gelir elde edebilirsiniz.
 • ByVotes: Bybit kullanıcıları, borsada listelenecek bir sonraki kripto para için oy kullanabilir ve airdrop kazanabilirler.
 • Launchpad: Düşük ve orta büyüklükteki kripto tokenlar için IEO (İlk Borsa Arzı) yürütmek için bir platform vardır.
 • Ticaret Botu:  Kar elde etmek için genellikle botlar tarafından otomatik olarak gerçekleştirilen bir dizi strateji sağlar.
 • Kopya Ticareti: Profesyonel tüccarlardan stratejiler / işlemler kopyalayarak kar elde edebilirsiniz.
 • Dual Asset: 2 farklı kripto token içeren, yüksek getirili, anapara korumalı olmayan yapılandırılmış tasarruf ürünü.
 • Launchpool: Kripto paraları geçici olarak kilitleyerek kazanç elde edebilirsiniz. Temelde birikim ile benzerdir.
 • NFT Pazar Yeri: Orijinal olarak Bybit tarafından ve Bybit için yapılmış bir NFT pazar yeri.
 • Kurumsal Hizmetler: Özel avantajlardan yararlanmak için bir kurum olarak kaydolabilirsiniz.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   OpenSea vs Blur - OpenSea'nin Tahtı Tehlikede mi?

Piyasadaki çoğu CEX’e benzer şekilde Bybit de herhangi bir para yatırma ücreti talep etmez. Ancak, çekmekte olduğunuz kripto para birimlerine bağlı olarak bir para çekme ücreti vardır. Bybit’in hem iOS hem de Android’de bir mobil uygulaması vardır. Bybit, dünya çapında 2 milyondan fazla kripto kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır. Henüz 5 yıldır faaliyet göstermesine rağmen çok sayıda yatırımcının güvenini kazanarak bugünlere gelmiştir. Bu nedenle, borsanın güvenli ve meşru olduğu söylenebilir.

KuCoin

KuCoin

KuCoin, dünya çapında 13 milyondan fazla kullanıcısı olan son derece popüler bir kripto para borsasıdır. Tüm dünyadaki kullanıcılara 750’den fazla kripto para biriminde ticaret yapmak için güvenli bir platforma erişim sağlamak amacıyla ‘İnsanların Borsası’ olarak pazarlanan KuCoin, 2017 yılında piyasaya sürüldü.

KuCoin, düşük ücretlerle birçok tüccarı cezbeder. Spot ticaret için ücretler %0,1 ve vadeli işlemler için yalnızca %0,02 ila 0,06 arasındadır (Maker / Taker). KCS coin kullanarak ödeme yaptığınızda bu ücreti %20 oranında düşürebilirsiniz ve yüksek hacimli tüccarlar daha fazla indirim alır. KuCoin kullanıcıları, spot ticaret, marj ticareti, P2P ve bot ticareti gibi çeşitli ticaret yollarından yararlanır. Kripto ödünç alma, borç verme ve staking, kullanıcılara sunulan diğer bazı popüler özelliklerdir.

KuCoin’in hizmet ve kripto para yelpazesi çok etkileyici ve bu da onu dünya çapında son derece popüler kılıyor. Düşük işlem ücretleri, çok çeşitli pazarlar ve mevcut çok sayıda ticaret aracıyla, neredeyse herkes KuCoin’i kullanmayı sever. KuCoin’in en iyi Binance alternatifleri arasında yer almasının birkaç nedeni vardır:

KuCoin, piyasada işlem yapılabilecek en geniş aralıklardan biri olan 750’den fazla kripto para birimine sahiptir ve sürekli olarak listelerine yeni paralar ekler. KuCoin’de ticaret yapmak istediğiniz kripto parayı büyük ihtimalle bulacaksınız. P2P pazarında kripto alıp satmayı tercih ederseniz, sıfır ücret alınır.

KuCoin, temel kripto borsalarında bulunmayan çok çeşitli ek özelliklere sahiptir. Deneyimli kripto tüccarları ve yatırımcıları, marj ticaretinin, spot ticaretin, P2P pazarının, vadeli işlemlerin keyfini çıkaracak ve hatta kripto lending ve KuCoin KCS bonusu kullanarak kripto ile faiz kazanmanın yolları da var.

KuCoin’e yönelik bir eleştiri, borsadan fiat para birimi çekmenin mümkün olmamasıdır. Ancak önce kripto paranızı başka bir platforma aktararak paranızı çekebilirsiniz.

KuCoin, iOS ve Android cihazlar için kullanılabilen bir uygulamaya sahiptir, böylece nerede olursanız olun ticaret yapabilirsiniz. Ara yüz şık ve hatta ticaret stratejinizi otomatikleştirmenize izin veren ücretsiz ticaret botlarını içeriyor. KuCoin uygulaması, Google Play mağazasında 10 milyondan fazla indirildi ve kullanıcı inceleme notu, bu yazı yazıldığı sırada 124 bin inceleme ile 4,4 yıldız.

Kraken

Kraken

Kraken, güvenilir ve güvenli bir kripto ticareti için gerekli tüm koşulları sağlıyor gibi görünüyor. ABD’de yerleşiktir ve hiçbir zaman saldırıya uğramamıştır. Kraken, doğrudan itibari para biriminden kriptoya ticaret yapmanıza olanak tanır. Temmuz 2011’de kurulan borsanın merkezi San Francisco, California’dadır.

Kraken’in özelliklerinden biri staking’dir. Bu, cüzdanınızda bulunan kripto paralarla ödüller kazanmanıza izin verir. Şu anda stake edilebilecek 10 kripto var. Ödüller iki haftada bir ödenir. Kazandığınız belirli ödül oranı kripto paraya göre değişir, ancak şu anda %2 ile %25 arasında değişmektedir.

Hesap bölümünde açık emirleri ve pozisyonları bulabilirsiniz. Piyasa ve limit emirleri dahil olmak üzere burada ticaret de yapabilirsiniz. Bu alan, temel web tabanlı ara yüzü ve Kraken Pro’yu içerir.

Kraken Pro

Bir cüzdan oluşturduktan sonra Kraken Pro kullanılabilir. Kraken Pro, temel web tabanlı ticaret ara yüzünden daha gelişmiştir, Coinbase Pro’ya benzer. Grafikleri, piyasa derinliğini, açık emirleri ve pozisyonları ve alım satım yapma becerisini içerir. Kraken Pro, marj ticareti ve kripto vadeli işlem ticareti gibi en gelişmiş platformların bazılarında bile bulamayacağınız bazı özellikler sunar.

Kraken Pro platformu ayrıca rakiplerinin çoğundan daha düşük ticaret ücretleri sunar. Örneğin, Coinbase Pro ücretleri %0,50’den ve Gemini ActiveTrader ücretleri %0,35’ten başlarken, Kraken Pro yalnızca %0,25’ten başlayarak her ikisinden de iyi bir oran sunuyor. Kraken Pro, çok rekabetçi bir yapıcı/alıcı ücret yapısı kullanır. Çoğu tüccar, yapıcı emirlerde %0,16 ve alıcı emirlerde %0,26 ödeyecektir. Ancak 30 günlük hacminiz arttıkça her ikisinin de oranı düşer. Ayrıca, kullanılan yönteme bağlı olarak para yatırmak ve çekmek için çeşitli ücretlerle karşılaşacaksınız.

Kraken hiç saldırıya uğramadı ve güvenilir bir kripto borsası olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte yine de kripto paranızı site dışı bir cüzdana taşımak muhtemelen en iyisidir. Kraken, kullanıcıları için çeşitli düzeylerde koruma sağlar. Ticaret ve Finansman için Google Authenticator 2FA’yı kullanır. Ayrıca bir Masterkey (Yubikey önerilir) güvenlik seviyesi vardır. Telefonunuzu veya Yubikey’i kaybetmeniz durumunda Masterkey iyidir.

Bitfinex

Bitfinex

Bitfinex, Hong Kong merkezli, 2013’te kurulan, kripto para yatırımı ve ticaretine yönelik dünyanın önde gelen kripto para borsalarından biridir. iFinex Inc tarafından yönetilen Bitfinex, şu anda dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. iFinex Inc. ve Bitfinex markası, beş kıtanın tamamında ve genelinde operasyonları destekleyen ekiplerle Britanya Virjin Adaları’nda yerleşiktir.

Bitfinex, kullanıcılara minimum işlem ücreti ile 165’ten fazla varlıkla kolayca ticaret yapma seçeneği sunar. Spot, Marj ve Finansman piyasaları, bir dizi gelişmiş sipariş türü ve web, iOS ve Android genelinde tamamen özelleştirilebilir uygulamalar da dahil olmak üzere, dijital para tüccarları ve küresel likidite sağlayıcıları için son teknoloji hizmetleri barındırır.

Bitfinex Ticaret ücretleri

Bitfinex’in alıcılar için işlem ücretleri %0,20’dir. Bu ücret, %0,25 civarında olan sektör ortalamasının biraz altındadır. Bitfinex ayrıca, borsadaki likiditeyi artıran %0,10’luk indirimli yapıcı ücretine sahiptir. Ama hepsi bu kadar değil. Platformda sık sık alım satım yapan biriyseniz, bunun için ödüllendirileceksiniz. Ödül, işlem ücreti indirimleri yoluyla olacaktır. Elbette, ilk indirimi bile alabilmek için son 30 gün içinde 0,5 milyon USD’nin üzerinde bir toplam değerle işlem yapmış olmanız gerekir, bu nedenle bu yeni başlayanlara göre olmayabilir.

Bitfinex yardım merkezinin bilgi bankasında sık sorulan birçok soru ve yanıt bulunur. Böylece sorunlarınızı gidermek için bunu kullanabilirsiniz. Ancak yanıtları burada bulamazsanız,  yeni bir yardım masası ticket’ı oluşturmak için her zaman [email protected] adresine bir e-posta gönderebilirsiniz. Bitfinex ayrıca hem iOS hem de Android kullanıcıları için harika mobil uygulamalar sağlar.

Bitfinex, kripto tablolarını izlemeyi seven deneyimli yatırımcılar için sorunsuz bir ticaret deneyimi sunar. Bunun nedeni, tüccarların yapabilecekleri gelişmiş grafik özellikleri sağlamasıdır:

 • Sipariş özelliklerini değiştirmek için dokunabilirsiniz,
 • Emirlerinizi, pozisyonlarınızı ve fiyat uyarılarınızı görselleştirebilirsiniz,
 • Pozisyon karınızı görebilirsiniz.

Ayrıca çeşitli aralıklar için farklı piyasa grafiklerinin yanı sıra limit emirleri, stop emirleri, takip eden stop, fill or kill, TWAP ve diğerleri gibi özelliklere sahip olursunuz. Trading View, Bitfinex’in çizelgelerini güçlendirir, böylece çizelgelerinizi çizmek, açıklama eklemek, indirmek ve paylaşmak için eksiksiz bir araç paketinin keyfini çıkarabilirsiniz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu