Bitcoin (BTC) Fiyatı Artmaya Devam Edecek mi? İşte Yükselişi Etkileyebilecek Olaylar

Titrek makroekonomik koşullar nedeniyle, Bitcoin fiyatı büyük dalgalanmalar görüyor. BTC, 22 bin doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. En büyük kripto para birimi, son 7 gün içinde %13’e yakın bir artış gösterdi. 

Uzmanlar, makroekonomik koşullar şu anda belirsiz olduğundan, hızlı pump ve dump’a karşı uyarıyorlar.

Bitcoin Fiyatını Ne Etkiler?

Makroekonomik koşullar kripto piyasasında dalgalanmaya neden oluyor. ABD’nin Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi verileri yarın açıklanacak. Bu verilerin Fed’in bir sonraki faiz artırımı kararını önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor. 

Fed’in enflasyonla mücadele için şahin bir niceliksel sıkılaştırma duruşunu sürdürmesi bekleniyor. Fed başkanı Jerome Powell, Fed’in enflasyonu hızla %2’nin altına çekmek isteyeceğine inanıyor. Merkez bankası, yükselen enflasyonun tüketicilerin kafasında norm haline gelmesini istemiyor. Louis Fed başkanı James Bullard, 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha desteklediğini açıkladı. 

Minneapolis Fed başkanı Neel Kashkari ve Cleveland Fed başkanı Loretta Mester, enflasyona karşı agresif bir duruşu savundular. CME Fed İzleme Aracı şimdi 75 baz puanlık bir artış için %90 olasılık gösteriyor. Fed’in Eylül’den sonra şahin duruşundan dönmesi pek olası değil. Mester’e göre, Fed enflasyonla mücadele etmek için faiz hedef oranını 400 baz puanın üzerine çıkarmak zorunda kalacak. Mevcut hedef oran 225-250 bps’dir.

ABD TÜFE verileri de 13 Eylül’de açıklanacak. Ancak bu haftanın tek önemli olayı bu değil. İngiltere ve Euro Bölgesi için TÜFE de açıklanacak. Ayrıca, bir diğer kilit enflasyon endeksi olan ÜFE de ABD için açıklanacak. 


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Tether, Bitcoin Madencilik Yazılımını Açık Kaynak Olarak Yayınlamaya Hazırlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu