Bitcoin (BTC) Nedir ? Nasıl Satın Alınır ?

Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi ve yatırım aracıdır. İlk olarak 2009 yılında, Satoshi Nakamoto ismini kullanan ve henüz kimliği çözülememiş bir kişi tarafından yaratılmıştır.

Bitcoin’in fiziki evrende altın, dolar gibi bir karşılığı yoktur. Dolaşımda yaklaşık 17 milyon adet bitcoin bulunmakta olup bu sayı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Yani yirmi yıl geçse de piyasada en fazla 21 milyon adet bitcoin olacaktır. Bitcoin, fiyat dalgalanmaları, manipülasyonlara dayalı ani düşüş ve yükselişler ile hala balon gibi görülse de kullanım alanlarını genişletmeye ve hayatımızda  daha fazla yer kaplamaya devam etmektedir. Bitcoin’in yok olacağını düşünen kalabalık bir çogunluğa karşı, geleceğin parası olduğunu kabul eden çoğunluk günden güne artıyor.

Neden Bitcoin kullanılmalı ?

Fiziksel para birimi kullanarak ‘güvenilir bir taraf olmadan’ bir iletişim kanalı üzerinden ödeme yapmak için herhangi bir mekanizma yoktur. İhtiyaç duyulan şey, güven yerine ‘şifrelemeye dayalı’ bir elektronik ödeme sistemidir.

Bu sistem her iki tarafın güvenilir bir şekilde üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan doğrudan birbirleriyle işlem yapmasına izin verir. Yapılan her işlem blockchain sistemine herkese açık bir şekilde kaydedilir.

Bitcoin başlangıçta  alternatif, merkezi olmayan bir ödeme yöntemi olarak yaratıldı . O zamanki uluslararası banka transferlerinden farklı olarak, düşük maliyetli ve neredeyse anlıktı. Satıcılar için ek bir avantaj (kullanıcılar için daha az), geri ödeme yapılmaması ve pahalı geri ödeme tehdidini ortadan kaldırıyordu.

Bununla birlikte, yurt içi ödeme yöntemlerindeki iyileşme ve uluslararası transferlerin alternatif yöntemlerinin hızlı gelişimi, özellikle artan ücretler bitcoin’in bu alandaki avantajını azaltmıştır . Ayrıca, kara para aklama ve yasa dışı işlemlerin önlenmesine yönelik artan gözetim ve düzenleme, kripto para biriminin gizlilik nedenleriyle kullanımını kısıtlamıştır. 

Fakat birçok birey, varlıklarının bir kısmını güvenli bir şekilde saklanan bitcoin içinde tutarak kendilerini daha rahat hisseder ve burada yatırımı merkezi bir otoritenin erişimine karşı korunaklıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Gamium (GMM) Nedir? Gamium (GMM) Coin Geleceği ve Yorum 2022

Bununla birlikte kurumsallar ve küçük yatırım sahipleri ile bir yatırım varlığı rolünü üstlenmiştir. Japonya, Çin ve Avustralya gibi ülkelerin yasal düzenlemelere ağırlık vermeleri, büyük işletmelerin ödeme sistemlerine yavaş yavaş Bitcoin, Ethereum Ripple gibi kripto para birimlerini eklemeye başlaması, büyük havalimanları ve şehir merkezlerine kurulan kripto para atm leri gibi gelişmeler henüz bebek olan bu sektör için umut vadeden gelişmeler.

Bitcoin nasıl elde edilir?

Bunun birkaç yolundan özetle bahsedelim. İlk yöntem kripto para borsaları. Bu yöntemle istediğiniz miktarda bitcoin almak mümkün. İster 100$ ister 100.000 dolar. Borsadan bitcoin almak için teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Üyelik ve borsaya havale edeceğiniz fiat para ile yatırımınızı anında bitcoine dönüştürebilirsiniz. Daha sonra bir cüzdan edinerek dönüştürdüğünüz bitcoin leri bozdurmak istediğiniz zamana kadar saklayabilirsiniz. Zira uzun vadeli borsada tutmak,  borsalarda yaşanacak olası problemler nedeniyle sağlıklı olmayabilir. 

İkinci yöntem ise bitcoin madenciliği. Eğer bu işe heveslenip bir işlemciye sahip olarak bitcoin madenciliği yapmak istiyorsanız oluşabilecek riskleri göze almanız gerekir. Bitcoin fiyatının değişken olması kazancınızın giderlerinizin altında kalmasına neden olabilir.  Örnekle 1 bitcoin çıkarmanın maliyeti ülkemizde yaklaşık 6000$. Yani kar yapabilmeniz için bitcoin fiyatının bu rakamın üstünde olması olmalı. Uygun koşullar ve teknik bilgi sağlandıktan sonra madenciliğe başladığınızda bu işe zaman ayırmanız ve bunu bir meslek olarak görmeniz gerekir.

Üçüncü yöntem ise cloud mining (maden makinesi kiralama). Madenciliğe göre daha risksiz olan bu yöntem ile istediğiniz miktarda makine kiralayarak işin teknik kısmına karışmadan ve zaman harcamadan bitcoin kazanabilirsiniz. Fakat bu yöntemde dolandırılan çok fazla insan var. Cloud mining ile bitcoin kazanmak istiyorsanız geniş bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu