Ethereum Nedir? Ethereum Özellikleri ve Madencilik - BTC MAGAZİN

Ethereum Nedir? Ethereum Özellikleri ve Madencilik

Ethereum Nedir?

Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları oluşturmasını sağlayan, blockchain teknolojisine dayanan açık bir yazılım platformudur. 2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin’dir.

Bitcoin ile Ethereum arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bitcoin elektronik ödeme sistemi olarak kullanılan bir para birimiyken ethereum ise merkezi olmayan uygulamaların programlama kodunu çalıştırmaya odaklanır. Ether, uygulama geliştiricileri tarafından, Ethereum ağı üzerindeki işlem ücretleri ve hizmetlerini ödemek için de kullanılır.

Ethereum değeri, başka bir para biriminin değerine bağlı değildir. Hisse senedine benzer şekilde, Ethereum’un değeri açık piyasada alım satım yoluyla belirlenir. Ethereum’un fiyatı, belirli bir anda satın almak veya satmak isteyen kişi sayısına göre gerçek zamanlı olarak değişir.

Ethereum Blockchain’de Akıllı Sözleşmeler

Bir sözleşme iki taraf arasında bir veya iki yönlü değişim vaadini garanti eden bir anlaşmadır. Vitalik Buterin bu nedenle Ethereum Sanal Makinesi’ni (EVM) bu amaçla tasarlamıştır. Blockchain ağı üzerindeki herhangi bir işlemin, her iki tarafın üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra kendiliğinden yürütülmesi ve bir kamu blok zinciri defterine kaydedilmesi gerekir. Kendi kendini yürütme, bu sözleşmeleri “akıllı” yapan şeydir ve bu sayede, yeni bir ekonomi için tamamen yeni bir evren yaratmıştır.

Ethereum madenciliği nedir?

Ethereum madenciliği, Bitcoin ve diğer altcoin’lerin aksine GPU madenciliğini kullanır. Zorlu blokları çözmede GPU yani ekran kartları daha etkilidir. Ethereum madenciliği için iyi bir ekran kartına ve Github üzerinden indirebileceğiniz küçük yazılımlara ihtiyacınız vardır. Bununla birlikte “pool” yani havuz olarak adlandırılan ve çözülen her blok başına hediye veren sistemlere de dahil olabilirsiniz. 

Ethereum madenciliği temelde bitcoin madenciliğine benzemektedir. Her ikisi de Proof of Work (PoW) kullanır.. PoW, madencilerin blockchain‘e eklenecek yeni bir bloğa işlem yazmayı taahhüt ettiği rekabetçi bir faaliyettir. Bir madencilik, bir karma komut dosyası çalıştırarak diğer madencilerle rekabet ederken yeni bir bloğu başarıyla işletir.

Ethereum blockchain’in arkasındaki geliştiriciler, Proof of Work’den Proof of  Stake’e (PoS) madencilik algoritmasını değiştirmeye çalışmaktadır. PoS, PoW madenciliğinin pahalı süreci ile yeni blokların oluşturulmasına izin verir.

PoS’a bu geçiş ile blok ödülü ortadan kalkar ve madencilere yalnızca işlem ücretleri şeklinde ödenir. PoS’a bu geçiş, zaten sağlam bir protokole ek güvenlik faydaları sunarken, savurgan enerji sürecini ortadan kaldırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu