En İyi 6 Kripto Köprüsü – Blok Zincirler Arası Kripto Para Taşımak

Blok Zincirler arası kripto para nasıl taşınır? En iyi kripto köprüleri hangileri? Zincirler arası köprülerin faydaları nelerdir? Kripto köprüleri hakkında tüm ayrıntıları sizler için derledik.

Bitcoin blok zinciri ile başlayan kripto para macerası, şimdilerde yüzlerce farklı blok zinciri ve binlerce kripto para ile yoluna devam ediyor. Birçok akıllı sözleşme platformu kendi aralarında rekabet içinde olsa da bireysel kullanıcılar aynı anda hepsinin sunduğu teknolojilerden ve dApp’lerden yararlanmak istiyor. Bu yüzden birlikte çalışabilirlik kripto para ekosisteminin ana akıma yayılması için bir anahtarı olarak dile getiriliyor. Polkadot ve Kusama gibi projeler de birlikte çalışabilirliğe önem veren blok zinciri projeleri olarak öne çıkıyor.

Piyasa çok zincirli bir ekosistem oluşturduktan sonra kripto paraları bir ağdan diğerine aktarma ihtiyacı ortaya çıktı. Kripto köprüleri bu sebeple kripto paraların uzun vadeli başarısında önemli rol oynuyor. Aktif olarak çalışan yüzlerce blok zinciri farklı topluluklara, performanslara, tasarımlara, güvenlik protokollerine, işlem maliyetlerine ve dApp’lere sahip. Ve muhtemelen gelecekte aktif olarak binlerce blok zinciri çalışabilir.

Çok zincirli yapı, zincirler arası birlikte çalışabilirliğe olan talep ve ihtiyacı yüksek ölçüde artırdı. 2021 ve 2022, birçok blok zinciri köprüsünün geliştirildiği bir yıl oldu. Kripto köprülerinin amacı, birbirinden ayrı olan parçaları birleştirerek tamamlanmış puzzle elde etmektir.

Zincirler Arası Birlikte Çalışabilirliğin Önemi

Zincirler Arası Birlikte Çalışabilirliğin Önemi

Zincirler arası birlikte çalışabilirlik sayesinde kullanıcılar sadece bir blok zinciri ağına bağlı kalmadan tüm DeFi protokollerini, dApp’leri ve blok zincirlerinin sunduğu diğer teknolojileri kullanabilir. Zincirler arasında kripto taşımak, blok zincirlerin verimliliklerini, güvenliklerini, merkeziyetsizliklerini ve hızlarını paylaşabilmesini sağlar.

Köprüler kullanıcıların sadece işlemleri özgürce gerçekleştirmesini sağlamaz, aynı zamanda blok zincirleri için de verimliliği artırarak daha çok kullanıcıya ulaşmakta öncü görevi görürler. Bu, kullanıcıların kripto paralarını en yüksek getiri sağlayan havuzlara taşıyabilmesini, dolayısıyla bu hizmeti sunan dApp ve blok zincirinin basitçe kullanıcı elde edebilmesini sağlar. Hem kullanıcılar kendi fonları üzerinde tam kontrole sahip olur, hem de maksimum varlık yelpazesi içinde ticaret yapabilirler. Bu bir yandan merkezi kripto para borsalara olan ihtiyacı da azaltarak kripto paraların merkeziyetsiz ve eşler arası doğasına doğrudan hizmet eden bir yapı oluşturur.

İçeriğin devamında, merkeziyetsizliğin kilidini açan ve elinizdeki kripto varlıklarla daha fazla üretkenlik ve fayda elde edebilmenizi sağlayan kripto para köprülerini inceleyeceğiz.

Wormhole (Portal Token Bridge)

Wormhole (Portal Token Bridge)

Wormhole, Solana ve Ethereum arasında zincirler arası köprü olarak çalışan bir Solana protokolüdür. Kullanıcılar, bu köprüyü kullanarak kripto paralarını ERC-20 ve SPL tabanlı olarak değiştirebilir ve iki blok zinciri arasında aktarabilirler. Çift yönlü ve merkeziyetsiz bu köprü, projeleri ve platformları birlikte çalışabilirliğe uygun hale getirmekle birlikte aynı zamanda herkesin Solana ağının yüksek hızından ve düşük maliyetinden yararlanabilmesini sağlar.

Ronin Bridge

Ronin Bridge

Ronin, Axie Infinity P2E oyunun blok zinciridir. Aynı zamanda oyunda kullanılan NFT’leri almak için kullanıcıların ETH ve USDC kilitleyebilmesini sağlayan Ronin, 23 Mart 2021’de 25,5 milyon USDC ve 177 bin ETH çalınarak istismar edilmiş bir köprüdür. 625 milyon dolar değerindeki bu saldırı, kripto para piyasasında şimdiye kadar gerçekleşenler arasında en büyüklerden biridir.

Siber saldırganlar, Ethereum ve Ronin arasındaki transferleri doğrulamak ve önemli miktarda varlığı çalmak için saldırıya uğramış özel güvenlik anahtarı kullanmıştır. Ağın toplam 9 düğüme sahip olması, saldırganın 5 düğümü ele geçirerek ağı manipüle edebilmesini sağladı.

Ronin şu anda güvenli, çünkü o dönem Ronin Köprüsü kullanan kimse bu saldırı nedeniyle fonlarını kaybetmedi. Aradan neredeyse 10 ay geçmesine rağmen köprü aktif olarak kullanılmaya devam ediyor ve başka bir hack problemi yaşanmadı. Piyasanın en değerli ve en bilindik oyunu Axie Infinity’i kapsayan bu köprü, kullanması güvenli zincirler arası köprülerden biridir.

Polygon Bridge

Polygon Bridge

En iyi blok zincirleri arası köprüler arasında üst sıralarda Polygon Bridge de yer alıyor. ERC-20 tokenlarını ve NFT’leri aktarmaya yarayan bu köprü, Proof of Stake Köprüsü ve Plasma Köprüsü adında iki türe sahiptir.

Her iki köprünün güvenlik altyapıları birbirinden farklıdır ancak ikisi de Polygon ile Ethereum arasında varlık transferi için kullanılır. PoS Köprüsü, güvenlik için PoS mekanizmasından yararlanarak ERC-20 tabanlı token aktarmak için kullanışlıdır.

Plasma Köprüsü ise Ethereum Plazma ölçekleme çözümünü kullanarak ek avantajlar elde etmeye yarar. ERC-20, ERC-721 ve MATIC tabanlı tokenların transferine izin veren köprü, önemli ölçüde düşük gas ücretleri sunar. Bu köprünün herhangi bir üçüncü taraf protokolüne ihtiyaç duymaması, işlemlerin hızlı yapılmasını sağlamaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kadena (KDA) Nedir? Kadena (KDA) Coin Geleceği ve Yorum 2022

Hop Bridge

Hop Bridge

Hop Bridge, bir blok zinciri köprüsü olmasının yanında zincirler arası bir DEX toplayıcısıdır. Bu, 20’den fazla Ethereum Katman 2 protokolünün DEX’lerine erişebilmeyi sağlar. Zincirler arası bu köprü, izine ve gözetime ihtiyaç duymadan çalışır ve çok düşük işlem ücretleriyle zincirler arası token transferini kolaylaştırır.

Ethereum ana ağının bir platformu olan Hop Bridge, ERC-20, ERC-721 ve ERC-1155 tokenlarının çapraz zincir takaslarını destekler.

Avalanche Bridge

Avalanche Bridge

Avalanche Bridge, Ethereum ve Avalanche blok zincirleri arasında iki yönlü bir çapraz zincir köprüsü olarak görev yapar. İki ağ arasında tokenların akıcı şekilde transfer edilebilmesini sağlayan bu köprü, ChainSafe’in ChainBridge’ini kullanır. Bu, hem NFT’lerin hem de kripto paraların iki yönlü transferlerini basitleştirmiştir.

ERC-20 tokenları Avalanche üzerindeki dApp’lerde kullanmak isteyen kullanıcılar, varlıklarını ChainBridge akıllı sözleşmelerini kullanan bu köprü ile taşıyabilirler. Köprü aynı zamanda uzun dakikalar sürebilecek işlemleri Avalanche ağına taşıyarak birkaç saniye içinde tamamlayabilir.

Multichain

Multichain

Eski ismi Fantom Anyswap olan bu zincirler arası yönlendirici protokolü, Multichain olarak yeniden markalaşmıştır. Zincirler arasında varlık ve veri akışını sağlayan köprü, piyasada en çok token türünü destekleyen köprü olarak karşımıza çıkmaktadır. Multichain tarafından desteklenen blok zinciri ağı sayısı an itibariyle 38’den fazladır.

Köprülerle Büyüyen DeFi Sektörü

Köprülerle Büyüyen DeFi Sektörü

Zincirler arası köprüler, şüphesiz DeFi’nin uzun süredir devam eden birlikte çalışabilirlik sorununa en yenilikçi çözümdür. Köprüler, kullanıcıların birden fazla blok zinciri arasında token takas etmesine izin vererek, tek bir ekosistemle sınırlı olan kullanıcıların, geliştiricilerin ve yatırımcıların döngüsünü kırar ve daha büyük DeFi endüstrisini hepsine açar. Bununla birlikte bu zincirler arası köprüleri kullanmak, kripto ve blok zincir endüstrileri hakkında önceden bilgi sahibi olmayı gerektirir ve kullanıcıların bir kripto köprüsüne erişmeden önce kendi araştırmalarını yapmaları gerekir.

Kriptoda Zincirler Arası Köprülerin Faydaları

Kriptoda Zincirler Arası Köprülerin Faydaları

Çapraz zincir teknolojisi geliştirilmesinin en büyük nedeni, farklı blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliğin olmamasıdır; çünkü blok zinciri ağları birbirleriyle kolayca “konuşamazlar”. Adından da anlaşılacağı gibi zincirler arası köprüler, varlıkların kolayca dolaşabilmesi için çok ihtiyaç duyulan bağlantıyı sağlar.

Daha birlikte çalışabilir bir ekosistemin temel faydaları:

  • Kullanıcılar için daha yüksek yatırım getirisi: Yukarıda kısaca bahsedildiği gibi, zincirler arası köprüler, kripto paralarınızı DeFi uygulamalarında çalışmak ve pasif gelir elde etmek için stake etmenize olanak tanır. Hatta Solana’da basılan bir NFT’yi örneğin Avalanche’ta bir kredi için teminat olarak kullanmanıza veya orada fiyatlar daha iyiyse bir Polygon DEX’te bir ERC20 tokenı alıp satmanıza olanak tanır.
  • Daha ucuz işlem ücretleri: Zincirler arası köprüler, dApp’lerin farklı zincirlerde konuşlandırılmasını sağlar. Bir ağda yüksek yük ve gas ücretleri yaşanıyorsa, kullanıcılar başka bir zincire geçebilir.
  • Daha sorunsuz kullanıcı deneyimi: Zincirler arası köprüler, kullanıcıların yalnızca bir kripto parayı önce itibari para birimine çevirmeden başka bir kripto para birimiyle değiştirmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda NFT’lerin ve akıllı sözleşmelerin transferinin yolunu açar. Bu, dApp’leri çeşitli zincirlerde kullanılabilir kılan şeydir.
  • Genel kripto likiditesini iyileştirme: Zincirler arası köprüler, kullanıcıların blok zincirleri arasında fon taşımasına olanak tanıyarak çeşitli platformlar arasında değer akışına izin verir.
  • Birçok fayda sağlayan köprülerin riskleri de mevcuttur. Çoğu köprü, varlıkları alıcı blok zincirine “köprülenmeden” önce merkezi bir emanetçiye kilitleyerek çalışır. Bu merkezi öğe, saldırılar için kolay bir tek hata noktası oluşturur.

Son Düşünceler

Blok zinciri endüstrisindeki hemen hemen her şey gibi zincirler arası köprüler de hala geliştirme aşamasındadır. Köprüler, daha sağlam, akıcı ve ölçeklenebilir bir blok zinciri ekosistemi oluşturmaya yardımcı olurken, birçok teknik ve güvenlik sorunu çoktur.

Gelecekte zincirler arası teknoloji, token kullanım durumlarını artırmalı ve blok zincirinin benimsenmesini hızlandırmalıdır. Token takaslarının yanı sıra, teknolojinin bilgi, ödeme ve kaynak paylaşımını kolaylaştırması bekleniyor. Ek olarak, kullanıcı deneyimi daha sorunsuz hale getirilmelidir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu