Son Bitcoin (BTC) Yükselişi Boğa Koşusunun Bir İşareti mi?

Bitcoin’in (BTC) fiyatı 20.000 doları aşarken, lider kripto para biriminin piyasa değeri şu anda Visa ve MasterCard’ın toplam değerinden daha değerli. 

En son destek, ABD TÜFE verilerinin %6,5 ile piyasa beklentilerine yakın çıkmasının ardından geldi; bu da Bitcoin gibi riskli varlıklar için fırsatlar sunuyor. Bununla birlikte, bazı zincir üstü veriler, BTC’nin pozitif fiyat dalgalanması için muhtemelen bir katalizör görevi gören artan sayıda balina faaliyetine de işaret ediyor.

Devasa Balina Birikimi

14 Ocak’ta Bitcoin fiyatı 21.000 doları aştı ve yatırımcılar enflasyonun dibe vurmuş veya düşüşte olabileceğine dair iddiaya girdi. İlk kripto para biriminin değeri %7,5 artarak 21.299 dolara kadar ulaştı. Fiyat 8 Kasım’dan bu yana 20.000 doların üzerine çıkmadı ve bugün büyümesinin art arda 11. gününü kutladı.

Bir davranış analizi platformu olan Santiment tarafından yayınlanan bir rapora göre, 100 ila 1.000 BTC’ye sahip olan Bitcoin (BTC) adreslerinin sayısı hızla artıyor. Devam eden balina birikimiyle birlikte veriler, fiyat artışının muhtemelen daha geniş kripto pazarı üzerinde bir dalgalanma etkisi yaratacağını belirtiyor.

Santiment tarafından yayınlanan grafik, 100 ila 1.000 BTC içeren 416’dan fazla adres olduğunu ortaya koyuyor. Bu, yalnızca son sekiz haftada %3,04’lük bir artışı temsil ediyor. Fiyat artışıyla birlikte BTC’nin işlem hacmi de son 24 saatte %38 arttı. Bu, Bitcoin’in toplam hacmini kabaca 45 milyar dolara ve bu yazının yazıldığı sırada piyasa değerinde %8,19’luk bir artışa götürdü. Bitcoin’in fiyatı, en son yükselişinden birkaç hafta önce 16.000 ila 17.000 dolar arasında dar bir aralıkta sıkışıp kalmıştı.

Bitcoin (BTC) Fiyat Artışı

Coinglass’tan elde edilen verilere göre, yukarı yönlü dalgalanmalar, son beş gün içinde 100 milyon doları aşan short tasfiyelerle hazırlıksız yakalandı. 14 Ocak’ta en yüksek miktar 296 milyon doları aştı. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) 30 Bin Dolarda Tutunsa da Henüz Dibi Görmemiş Olabilir

Ayrıca, IntoTheBlock’un analitiğine göre, Bitcoin ve Ethereum için döviz akışları artık dengelendi. Bu, kurucusu Sam Bankman-Fried’in neden olduğu feci FTX çöküşünden bu yana en düşük çıkış olarak kaydedildi. Bu da merkezi borsalarla ilgili endişelerin de azaldığını gösteriyor.

Mevcut durumda, Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 20.819 dolardan işlem görüyor. Btcmagazin market verilerine göre Bitcoin fiyatı son 24 saatte %8,57, son 7 günde %23,05 artış kaydetti. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum‘un değeri son 24 saatte %7,57 yükselirken, Cardano ve Dogecoin gibi diğer kripto para birimleri de önemli fiyat artışları gördü.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu