Altcoin Nedir ? Altcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ! - BTC MAGAZİN

Altcoin Nedir ? Altcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Altcoin Nedir?

Altcoin kısaca Bitcoin dışındaki sanal para çeşitleridir. Bugün kripto para piyasasında 2000 den fazla altcoin bulunmaktadır.  Her bir altcoinin kendine özgü bir özelliği ve değeri bulunur. Bu değeri belirleyen ise projelerinin ne kadar gelişmiş olduğu ve ileriye yönelik ne kadar umut vaat ettiğidir.

Altcoinlere yatırım yaparken mutlaka detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Zira piyasada yüzlerce ‘scam’ diye tabir edilen, herhangi bir işlevi olmayan ve gelecek vaat etmeyen altcoinler bulunmaktadır. Bunu bir şirketin hisse senedini satın alıyormuş gibi düşünebilirsiniz.

Talep sınırını aşarak market hacmi yeterli düzeye çıkmış altcoinleri birçok kripto para borsasında bulabilirsiniz.

Altcoin alırken bu işe ‘paranızı’ yatırdığınızı unutmayın.

Kayda değer bir teknolojisi bulunmayan, tecrübesiz bir takıma sahip ve projeleri yapmacık yüzlerce altcoin bulunmaktadır. Bu kriterler eşiğinde altcoinlerin %90 a yakını çöp projedir. Üstelik bu projeler bilinçsiz yatırımcılar tarafından milyonlarca dolar değerinde yatırım almaya devam etmektedir. Uzun vadede bu projelerin eriyip yok olması kaçınılmazdır.

Bu sebeple yatırım yaparken acele etmekten ve piyasayı manipüle etmeye çalışan yorumcuların tavsiyelerine uymaktan kaçının.

Piyasa değerine  göre en iyi 5 altcoin ve işlevi:

Ripple: İnternet aracılığıyla para göndermek için kullanılan bir iletişim protokolüdür.

Ethereum: Açık kaynaklı, zincirleme modeli merkezli hesaplama platformu ve smart contract protokolü özelliğini sağlayan işletim sistemidir. 

Bitcoin Cash:  İnternet üzerinden kullanılan kişiler arası elektronik nakit sistemidir. 

Eos: Merkezi olmayan uygulamaların oluşturulması için yaratılmış platformdur. İşlevi ve artıları dolayısıyla Ethereum’un en büyük rakibi olarak görülüyor.

Stellar: Sınır ötesi ödeme kolaylığı sağlayan blok zincir teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş, açık kaynak kodlu platformdur. Ripple’ın en büyük rakibi olarak görülüyor.

Altcoin’leri nereden satın alabilirim ?

Bitcoin’ de olduğu gibi altcoinleri de yerli ve yabancı kripto para borsalarından satın alabilirsiniz. Eğer bir altcoini uzun vadeli elinizde tutmak istiyorsanız herhangi bir borsada satın aldıktan sonra cüzdanlarınızda ve çevrimdışı depolama kaynaklarınızda saklamanızı tavsiye ederiz. Borsalarda uzun süre Bitcoin ya da altcoin tutmak, ilgili borsada yaşanabilecek olası problem ve saldırı durumları nedeniyle sağlıklı bir yol değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu