Bitcoin, Gelişmekte Olan Ekonomilerdeki İşletmeler İçin ‘Bürokratik Anlaşmazlığı’ Azaltabilir mi?

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda dünya genelinde atılan son adımlar, finansal dünyanın çeşitli bölgelerinden daha fazla benimsenmesinin yolunu açtı. Birçoğu Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak görse de, kral kripto para dünyadaki gelişmekte olan ekonomilerde çok çekiş kazanıyor. Latin Amerika, Afrika ve Asya’nın bazı bölgeleri, dünyanın en büyük ve en eski kripto para birimi için bu yeni benimseme dalgasının merkezinde görünüyor.

Crypt podcast’in Tales’leri hakkında konuşan UsefulTulips.org Kurucusu Matt Ahlborg, Bitcoin kullanımının Kenya gibi yerlerdeki kullanıcıların ve işletmelerin küresel bir ekonomiye nasıl bağlanabileceğini ve ileride söz konusu bölgelerde karşılaşılan mevcut zorlukların neler olduğunu tartıştı.

Ahlborg, bu tür ekonomilerde yerel yasaların uluslararası pazarla finansal iletişimi kolaylaştırmak için yeterli olmadığını, bu tür senaryolarda Bitcoin’in kendi egemen doğasının ve sınırsız felsefesinin bir avantaj olduğunu vurguladı. Ve şunları ekledi:

“Bitcoin piyasası şu anda gelişmekte olan ekonomilerde, insanlar Bitcoin’e dönüyor çünkü bir ton bürokratik anlaşmazlığa sahipler ve bununla uğraşmak istemiyorlar.”

Arcane Research tarafından yayınlanan yeni bir rapor, özellikle küresel ekonomik krizin mevcut döneminde ortaya çıkan Bitcoin hacmindeki son büyümeyi vurguladı. Ülkedeki haftalık Bitcoin hacminin 2019 sonundan bu yana nasıl istikrarlı bir artış gösterdiğini, ancak 2020’nin son birkaç ayında önemli ölçüde arttığını gösterdi.

Ancak Ahlborg, Bitcoin için benimseme oranları umut verici görünsde ve insanların bunu yolsuzluk ve bürokrasiyi atlatmanın bir yolu olarak görmesine rağmen, Ponzi şemaları ve dolandırıcılıklarının çoğunun caydırmaya devam ettiğini söyledi. Bitcoin ile ilgili Ponzi, “İnsanların yatırım yapmak için kandırıldıkları ve Kenya’daki hacmin de oldukça büyük bir bileşenini inkar edemediğim bu Bitcoin ile ilgili Ponzi şemalarının her türlüsü mevcut. ” diyerek şunları ekledi:

“Bu tür şeyler [Ponzi şemaları] boğa piyasaları sırasında da güçlenir ve birçok insan dolandırılır ve bu nedenle yapılacak pek çok şeyin kesinlikle bir dezavantajı vardır.“


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Abd Çin Gerilimi Bitcoin İçin Gerçekten Yararlı mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu