Bilgisayar Korsanları Büyük Bloglama Platformu Sunucularına Kripto Madenciliği Zararlı Yazılımını Yükledi - BTC MAGAZİN

Bilgisayar Korsanları Büyük Bloglama Platformu Sunucularına Kripto Madenciliği Zararlı Yazılımını Yükledi

  • Haftalık grafikte arka arkaya yedi yeşil mum yayınladıktan sonra Bitcoin (BTC) fiyatı yüzde dört düştü.

ZDNet’e göre, açık kaynaklı bloglama platformu Ghost’un sunucuları, hackerlar tarafından kapsamlı bir fidye yazılımı kampanyasının bir parçası olarak kripto para madenciliği yapmaktan ödün verdi.

Kötü niyetli aktörler, şirketin sunucularını yönetmek için kullanılan Salt yazılımındaki bazı hataları kullanarak Ghost’a yetkisiz erişim elde edebildi.

Aşırı yüklenmiş CPU’lar

Bir Ghost temsilcisi, siber suçluların kullanıcılarının kişisel veya finansal bilgilerini çalmadıklarına inandığını söyledi. Bunun yerine, kripto paraya odaklandılar dedi – gizli bir şekilde kripto para madenciliği yaptılar. (genellikle Monero gibi gizlilik coinleri için).

Ghost geliştiricileri, büyük bir madencilik operasyonu nedeniyle şirketin CPU’larının aşırı yüklendiğine dikkat çekti. Tüm sunucuları kapattılar ve sistemleri yamaladıktan sonra tekrar çevrimiçi duruma getirdiler.

Daha Savunmasız Şirketler

Bundan önce, bilgisayar korsanları aynı Salt güvenlik açıklarına dayanarak LineageOS işletim sisteminin sunucularını da ihlal etmeyi başarmıştı.

Bir siber güvenlik uzmanı, tüm bunların bankaları ve Fortune 500 şirketlerini tehdit ettiği konusunda uyarıyor:

“Bankalarda, web sunucularında ve Fortune 500 şirketlerinde eşi benzeri bulunmayan Salt sunucuları görüyoruz. Bunlar büyük tehditler.”


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu