Bitcoin Hakimiyeti Yükseliyor, Bu Ne Anlama Geliyor?

Kripto pazarında yakın zamanda yaşanan bir toparlanma, Bitcoin (BTC) hakimiyetini arttırdı. BTC dominance şu anda pazarın %47’sini oluşturuyor.

BTC, son 24 saat içinde %6’nın üzerine yükselerek 31.000 dolar seviyesini geri aldı. Şimdi odak noktası, bir aydan fazla bir süredir 30.000 dolar civarında kaldığı göz önüne alındığında, Bitcoin’in bu kazanımları sürdürüp sürdüremeyeceği.

BTC, 1,29 trilyon dolarlık küresel kripto kapitalizasyonuna kıyasla 598 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Ancak BTC bir şekilde yerini korusa da, Ethereum’u engelleyen diğer altcoinlerin çoğu, değerde ciddi bir düşüş gördü. Bu, son Terra çöküşüyle ​​birleştiğinde, BTC hakimiyetini en son Temmuz 2021’de görülen seviyelere itti.

Yine de, bu BTC dominance seviyesi, güçlü bir rallinin yolda olduğuna işaret edebilir.

Yüksek BTC hakimiyeti, altcoin rallisinden önce geliyor

Temmuz ayında görüldüğü gibi, yüksek BTC hakimiyeti genellikle güçlü bir ralliden hemen önce gelir. Bu, BTC hakimiyetinin yaklaşık %47’ye ulaşmasının ardından piyasanın rekor seviyelere yükseldiği Ekim 2021’de açıkça gözlemlenebilir.

Bitcoin Hakimiyeti Yükseliyor, Bu Ne Anlama Geliyor? 2

Yüksek BTC hakimiyeti genellikle altcoin piyasasının değerinin düşük olduğunu ve yatırımcıları alana çektiğini gösterir. Satın alma daha sonra BTC’ye de yayılma eğilimi gösterir ve her yönden değerlemeleri artırır.

Ancak makroekonomik senaryo şu anda 2021’dekinden farklı. ABD Federal Rezerv’i piyasadaki likiditeyi azaltmaya başladı, bu son iki yıldaki yıldız kripto rallisi için önemli bir faktör.

Bu durum, herhangi bir potansiyel fiyat artışına engel olabilir.

Kripto analisti Miles Deutscher Twitter’da şunları söyledi:

Hakimiyet şu anda alt’ların yanında yükseliyor, bu da muhtemelen hala koşmak için yerlerinin olduğunu gösterdiği için olumlu. Makro duyarlılığım büyük ölçüde düşüş eğiliminde, ancak kısa vadede uzun bir ralli görmemiz için güçlü bir olasılık var.

Altcoin rallisi mi yoksa ölü kedi sıçraması mı?

Son zamanlardaki zayıflıklarına rağmen, çoğu en iyi altcoin, BTC’nin en son toparlanmasını izledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BitMex Kurucusu, Bitcoin ve Ethereum İçin Fiyat Tahmininde Bulundu

Ancak analistler, BTC’nin bir aydan fazla bir süredir 32.000 $ seviyesini aşmak için mücadele ettiği göz önüne alındığında, bunun başka bir boğa tuzağı olabileceği konusunda uyarıyor. Bitcoin‘deki bir düşüş daha büyük kayıplara neden olur.

Yine de, ABD borsaları bu hafta pozitif bir açılışa hazırlanırken, kısa vadeli bir kripto rallisi gerçekleşebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu