Bitcoin Lightning Network Nedir?

Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri tüm işlemlerle ilgilenmeleri gerektiğinde ağ hızları ve ölçeklenebilirlikleri düşer. Bu yüzden çoklu Katman 1 blok zinciri için Katman 2 çözümleri gerekmektedir. Lightning Network de Bitcoin blok zincirinde kullanıcıların zincir dışı işlemler yapabilmesini sağlayan ikincil katmandır.

Bitcoin whitepaper’ı Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından yayınlandıktan yedi yıl sonra 2015’te Joseph Poon ve Thaddeus Dryja, Bitcoin Lightning Network whitepaper’ını yayınladı. Teknik inceleme taslağında Bitcoin’in yüksek hacime ulaşan işlem sayısını destekleyemediği, yetersiz ölçeklenebilirliğe sahip olduğu yazıyordu. Ana ağın tıkanmadan işlemleri gerçekleştrebileceği zincir dışı bir protokol geliştiren Poon ve Dryjia, Lightning Network’ü, Türkçe ismiyle Yıldırım Ağı’nı geliştirmişti.

Bitcoin İşlem Hızı

Bitcoin Lightning Network Nedir? 2
Bitcoin İşlem Hızı

Bitcoin blok zinciri piyasaya sürüldüğünde saniyede yalnızca 7 işlem gerçekleştirebiliyordu. Zincirdeki her blok saniyede binlerce işlem işleyebilmesi için blok başına 8 GB değerinde işlem yönetilmesi gerekiyordu. Şu an baktığımızda yedi işlem için gereken blok boyutu 1 MB’dır. Lightning Network seneler boyunca geliştirildikten sonra 2018 yılında beta sürüm olarak ağda yayınlandı. O günden bu yana binlerce işletme Lightning ile ödeme kabul etmeye başladı.

Lightning Network Nasıl Çalışır?

Bitcoin Lightning Network Nedir? 3
Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning Network kısaca iki taraf arasında eşler arası ödemelere izin veren bir protokoldür. Ödemeler anlık ve sınırsız hızda yapılır, böylece Bitcoin ana ağı tıkanmadan BTC ile ödeme yapılmaktadır. Bunu yapmak için öncelikle bir miktar BTC’yi mainnet’te kilitlememiz gerekmektedir. Lightning’de yapılan işlemlerin tüm blok zinciri tarafından onaylanması gerekmez. İki eş arasında yapılan işlemlerdeki bilgiler tek bir işlemde birleştirilerek kaydedilmek üzere Bitcoin mainnet’e gönderilir. Böylece birçok işlem yapılmış ama bir işlem kaydı oluşturulmuş, dolayısıyla daha az çaba ve zaman harcanmış olur.

Bitcoin Ödeme Yöntemi Olarak Kullanılabilir mi?

Bitcoin Lightning Network Nedir? 4
Bitcoin Ödeme Yöntemi Olarak Kullanılabilir mi?

Yıldırım ağı ile BTC ödemesi yapmak, kripto kullanarak ödeme yapmanın hızlı ve düşük maliyetli bir örneğidir. Eğer yüksek transfer maliyeti ve işlem ücreti içeren bir banka ödemesi yapmanız gerekiyorsa bunu geleneksel bankacılık yerine Lightning Network’ü kullanarak yapmayı deneyebilirsiniz. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde ve yurt dışına gönderilen paralarda Lightning Network kullanmak bireyler ve işletmeler için büyük avantajdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Shiden Network (SDN) Nedir? Shiden Network (SDN) Geleceği ve Yorum 2022

Yıldırım ağı, internet erişimi olan her yerde ödeme yapmanızı ve almanızı sağlar. Banka veya kredi kartı ödemelerinde kimliğinizi tanımlamak için kişisel bilgilerinizi paylaşmanız gerekirken yıldırım ağı herhangi bir kimlik prosedürüne ihtiyaç duymaz. Özel anahtarlarınızı (12 veya 24 kelime) güvenli bir şekilde sakladığınız sürece fonlarınız ve ödemeleriniz anonim bir şekilde güvende olacaktır.

El Salvador, Lightning Network mü Kullanıyor?

Bitcoin Lightning Network Nedir? 5
El Salvador, Lightning Network mü Kullanıyor?

El Salvador, Eylül 2021’de Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin çalışmalarıyla atılan bu adımda devlet uygulaması Chivo’nun lansmanı yapıldı. Chivo, Bitcoin’in Lightning Network protokolünü kullanıyor. Dolayısıyla Lightning Network, El Salvador’da oldukça yaygın şekilde kullanılıyor. El Salvador’la birlikte birçok Orta ve Latin Amerika ülkesi de yıldırım ağını benimsemeye başladı. Strike’ın bu sene başlattığı uygulama ile Arjantin’deki kullanıcılar da yıldırım ağını etkin şekilde kullanmaya başladı.

Görünen o ki hem Bitcoin hem de altcoinler yaşamımızın sonraki döneminde ödeme yöntemi olarak da yaygın şekilde kullanılacak ve muhtemelen cashback, bonus ve airdrop gibi birçok fırsatı kullanmamızı sağlayacak.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu