Eos (EOS) Nedir? Eos (EOS) Geleceği ve Yorum 2022

Eos (EOS) Nedir?

Genellikle “Ethereum Killer” olarak anılan EOS, ticari ölçekte DApp’leri (merkezi olmayan uygulamalar) çalıştıran akıllı bir sözleşme platformudur.

EOS, EOS ağına güç sağlayan kripto para birimidir. Haziran 2017’de EOS ana ağı halka açılmadan önce bir yıllık ICO’da bir milyar EOS token’ı basıldı. Destekçiler sayesinde, fon değeri 4 milyar doları aştı ve onu bir savaş alanı haline getirdi. Şimdiye kadarki en başarılı ICO çevirisi.

EOS, ticari ölçekli DApp’ler için hızlı, uygun fiyatlı ve güvenlikli bir ortam sağlayan yüksek performans gösteren bir blok zinciri altyapısıdır. EOS blok zinciri, genel ve özel kullanım durumları için tasarlanmış Ethereum’un bir rakibidir.

EOS mimarisi, akıllı sözleşmeleri sağlam bir yürütme ortamında saklama ve yürütme yeteneği ile hızlı ve ucuz işlemlere olanak tanır. EOS, ortalama blok sürelerinin 2 ila 10 dakika arasında değiştiği diğer bazı blok zinciri platformlarına kıyasla süper hızlı olan yarım saniyelik bir blok süresine sahiptir. EOS, işlem hızını 12 kat artıran EOSIO 1.0’ın bir parçası olarak EOS VM WASM (web montajı) aracını tanıttı. Ayrıca, ağ durumunu birden çok dizin tablosunda saklayarak, kullanıcıların DApp üzerinde günlük işlemler gerçekleştirirken can sıkıcı gecikmelerle karşılaştığı diğer blok zincirlerinden çok daha duyarlı olmasını sağlar.

EOS blok zinciri yalnızca güçlü değil, aynı zamanda son derece esnek olacak şekilde tasarlanmıştır. Diğer bazı blok zinciri platformlarından farklı olarak, geliştiriciler, EOS tarafından dağıtılan akıllı sözleşmeleri kolayca yükseltebilir ve erişimlerini ve işlevlerini geliştirmek için uzantılar ekleyebilir. EOS platformundaki ağ davranışı, temel fikir birliğini değiştirmeden sistem yükseltmelerini kolaylaştıran, yüksek düzeyde yapılandırılabilir sistem sözleşmeleriyle belirlenir.

EOS blok zincirindeki akıllı sözleşmeler, çeşitli yazılım geliştirme türleri (SDK’ler) ve EOSIO kitaplığı tarafından sağlanan çeşitli geliştirme araçları ile endüstri standardı C++’de yazılmıştır. Bu araçlar ve SDK’lar, geliştiricilerin DApp’lerini EOS blok zincirinde kolayca oluşturmasına ve başlatmasına olanak tanır.

EOS blok zinciri, kripto para ekosistemindeki en temel sorunlardan birini çözmek için benzersiz bir yaklaşımla programlanabilir blok zinciri alanına bir paradigma kayması getiriyor.

Gerekli ölçeklenebilirliğin elde edilmesine yardımcı olmak için Temsil Edilen Hisse Kanıtı (DPoS) adı verilen Hisse Kanıtı konsensüs algoritmasının özel bir türevini kullanır. DPoS konsensüs algoritması, EOS projesinin CTO’su ve Bitshares’in (erken bir kripto para birimi değişimi) ve Steem’in (kripto tabanlı bir yayıncılık platformu) kurucusu Dan Larimer’in bir icadıdır. DPoS, EOS blok zincirinin bir parçası olmadan önce Bitshares ve Steem üzerinde test edildi.

DPoS konsensüs algoritmasının mekaniğine dalmadan önce, bir “blok oluşturucu” kavramını anlamamız gerekiyor. Herhangi bir PoS tabanlı ağda, blok oluşturma ve genel ağ güvenliğinden sorumlu paydaşlar (veya doğrulayıcılar) vardır.

EOS blok zincirinde, ağın koruyucusu olan ve bir topluluk oylama süreci ile seçilen blok üreticileri vardır. Seçilen ilk 21 blok üreticisine Delege denir. Ağ üzerindeki tüm işlemleri doğrular, bloklar oluşturur, akıllı sözleşmeler için çeşitli işlemleri yürütür ve ağ güvenliğini sağlarlar.

Blok üreticileri, ekosistemin güvenliğini ve normal işleyişini sağlamak için ağ üzerinde EOS token’ları tahsis eder. Kötü niyetli davranırlarsa, hisselerini kaybederler ve alternatif bir blok üreticisi devralır. Topluluk oylaması ayrıca alternatif blok üreticilerini de seçer ve toplam 84 alt blok üreticisi beklemede kalmak üzere seçilir. Delegeler, makine arızası nedeniyle süreçleri yönetemiyorsa, alternatif blok üreticileri bunları değiştirecektir.

Blok üreticileri, eşzamansız Bizans Toleransı (ABFT) adlı bir algoritma kullanır. Kesinlik ve tek bir doğruluk kaynağı için bloklar oluşturmak üzere EOS konsensüs algoritması için ikincil bir yapı görevi görür. DPoS’taki blok üreticileri ve ABFT konsensüs mekanizmasının ikinci katmanı, çok daha hızlı blok onay süreleri ve çıktı sağlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Gnosis (GNO) Nedir? Gnosis (GNO) Geleceği ve Yorum 2022

EOS ana ağı, bugüne kadar 4.000 TPS (saniyede işlem) rekor bir iş hacmine ulaştı. Ancak ağ, EOSIO 1.0 ile 10.000 TPS’ye kadar işleyebilir ve daha fazla geliştirme yol haritası güncellemeleri ile sistemin verimi ve verimliliği artacaktır.

EOS blok zinciri, ideal bir akıllı sözleşme platformu için gereken ölçeğe sahiptir. EOS blok zinciri ve Ethereum arasındaki bir diğer önemli fark, EOS ekibinin DApp’lerin son kullanıcı deneyimini geliştirmek için benimsediği tasarım yaklaşımıdır. Ethereum’dan farklı olarak, son kullanıcının işlem ücreti ödemesi gerekmez (ücretsiz model). Bu ücretler, EOS ağından kaynak almayı taahhüt eden geliştiricilerin katılımıyla ödenmiştir.

Eos Genel Bilgiler

 • Kurucusu: Brendan Blumer
 • Yayınlanma Yılı: 2018
 • Blok ZinciriBlockchain
 • Toplam Arzı: 1,061,006,819
 • Dolaşımdaki Arzı: 996,711,395
 • Piyasa Değeri: ₺ 21,048,825,296
 • En Düşük Fiyat: ₺ 14.75
 • En Yüksek Fiyat: ₺ 114.56
 • Proje Amacı: Ağ belleği ve bant genişliği satın almak için kullanılabilecek bir yardımcı programdır. Ayrıca sahip olunan token sayısı ile orantılı olarak oy hakkı elde edilmektedir.

Eos (EOS) Geleceği

EOS Coin için yapılan incelemeler oldukça umut verici. Cryptocurrency uzmanları hem teknik analiz sonuçlarına bakarak hem de projenin detaylarına bakarak EOS Coin hakkında olumlu görüşler verdiler. Çok sayıda yatırımcı bulan bu token’ın, piyasada bazı düşüşler görmesine rağmen zaman içinde fiyatının artması nedeniyle önümüzdeki yıllarda şimdi olduğundan daha değerli olacağına inanılıyor.

EOS Coin, birçok yatırımcı tarafından izlenen bu coin’e yapılan uzun vadeli yatırımlar kazanç sağlayabilir. Genel piyasa değerine bağlı olarak değerinde yukarı veya aşağı bir değişiklik yaşayan EOS, uzun vadeli bir zirveye ulaşabilir. Bu verilerin tahmini olduğunu ve açık bilgi olmadığını belirtmek de yararlıdır. Önümüzdeki günlerde dengelerin nasıl gelişeceğini ve hangi coinlerin yatırımcıları gülümseteceğini bekliyoruz. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Eos (EOS) Yorum

EOS başarılı bir lansman yaptı, ancak yıllar içinde inişli çıkışlı bir yolculuk geçirdi. Sebeplerden biri, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmaya yönelik kurumsal ilgi eksikliği ve güçlü bir geliştirici topluluğunun olmamasıdır. Bu nedenle, Ethereum gibi büyük ölçekli DApp’ler oluşturmak için çok uygun olmayan iş kanıtı (PoW) blok zincirleri, temel bilgi işlem platformları ve işletim sistemleri vardır.

Bununla birlikte, Ethereum gibi ağlar şu anda düşük bir GST oranını koruyor ve özellikle kripto endüstrisinde artan kullanıcı sayısı göz önüne alındığında gelecekte yeterli işlemi gerçekleştiremeyebilir. Ethereum’un 2.0 yükseltmesi devam ediyor, ancak tercih edilen blok zinciri platformu olma yarışında henüz hiçbir şey yapılmadı.

EOSIO, saniyede milyonlarca işlemi düşük maliyetle işleyecek. EOSIO’nun özü, sınırsız ölçeklenebilirliğinde yatar. Ayrıca, EOS ağı DPoS’a dayalıdır ve ağdaki işlemleri ücretsiz, hızlı ve güvenli hale getirir. Sonuç olarak, bu kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir ağdır.

Eos (EOS) Nereden ve Nasıl Alınır?

Eos’u güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:

 • Binance 
 • OKX  
 • BTCEX   
 • CoinW    
 • CoinTiger

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu