Bitcoin, Türk Lirası Karşında Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

  • Türk Lirası yeni düşük seviyelere inerken, Bitcoin başarısız olan para birimine karşı yeni zirvelere ulaştı.

12 Ekim’de Bitcoin, Türk Lirası karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve kripto para borsası Bitfinex’te 92.905 TL’ye yükseldi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ ihtilafındaki askeri harekatına verdiği destek nedeniyle Türk lirası değer kaybetti. Eylül ayının sonlarında; sadece üç yıl içinde değerinin yaklaşık yüzde 50’sini kaybettikten sonra ABD doları karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin, Para Birimlerinin Başarısız Olduğu Ülkelerde Gelişiyor

Türkiye yalnız değil. Bitcoin, bir dizi fiat para birimine karşı rutin olarak yeni zirvelere ulaşıyor.

Geçen hafta, Bitcoin sıkı döviz kontrolleri nedeniyle zayıflamaya devam eden Arjantin pezosu karşısında bir başka zirveye yaklaşmıştı.

BTC ayrıca Ağustos ayında en kötü performans gösteren fiat para birimlerinden biri olan Brezilya Reali’si cinsinden tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Kripto para birimi savunucusu Jason Deane’in belirttiği gibi, aynı durum toplam nüfusu 732 milyon olan 14 ülke için de geçerli.

“Aynı sonuçlar Liberya doları, Pakistan rupisi, Etiyopya birri, Gana cedi, Haiti gourde, İzlanda kronu, Kazakistan tenge, Kolomb pesosu, Namibya doları, Seychellois rupisi, Güney Afrika randı, Swazi lilangeni (Eswatini Krallığı) ve Uruguaylı pezosu için de görülebilir.”

Dünyanın En Büyük Para Birimlerine Bakış

Bununla birlikte, Bitcoin, tartışmasız dünyanın rezerv para birimi olmaya devam eden ABD doları karşısında hala yüzde 42’lik bir düşüş yaşıyor.

Amiral gemisi kripto para birimi, Japon yenine karşı daha da kötü bir performans sergiliyor – tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmak için yüzde 47 artması gerekiyor.

Merkez bankaları salgın hastalıklardan etkilenen ekonomileri teşvik etmek için para basmaya devam ederken, Bitcoin boğaları dünyanın en büyük itibari para birimlerinin sırada olduğuna ve bu para birimleri karşısında da yeni yüksek seviyelere ulaşılacağı konusunda ikna olmuş gibi duruyor.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın