İngiltere Bankası Gergin: Bitcoin Bir Tehlike Haline Gelebilir - BTC MAGAZİN

İngiltere Bankası Gergin: Bitcoin Bir Tehlike Haline Gelebilir

  • İngiltere Merkez Bankası (BoE) valisi, Bitcoin’i gerçek değeri olmayan yeni bir ödeme yöntemi olarak eleştiriyor.
  • BoE aynı zamanda kendi merkez bankası tabanlı dijital para biriminin geliştirilmesi üzerinde çalıştığı için Andrew Bailey, stablecoinler konusunda iyimser.

ECB patronu Christine Lagarde’ye göre Bitcoin yeni bir potansiyel küresel ödeme aracı olarak doğrudan bir tehdit oluşturmasa da, dünyanın en büyük kripto para birimi genellikle önemli tartışmaların odak noktasıdır.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, halka açık bir “Soru-Cevap” oturumunda, Bitcoin’in kendine özgü bir değeri olmadığını ve dışsal değerin yalnızca insanlar Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanmak istedikleri için ortaya çıktığını açıkladı:

“Bitcoin’in içsel değer dediğimiz şeye sahip olduğunu söylemek zor. İnsanların istediği anlamda dışsal bir değeri olabilir.”

Soru-Cevap sırasında, insanlar ve şirketler Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanmak isterse kendisinin bu konuda gergin olduğunu, çünkü oynaklığın hala çok yüksek olduğunu ve bu nedenle işlemlerin gerçekleştirilmesinde büyük risklerin bulunduğunu vurguladı. Ancak Bailey’in açıklaması şaşırtıcı değildir. Geçen ay Brookings Enstitüsü’ne yaptığı bir konuşmada Bailey, kripto para birimlerinin “parayla hiçbir bağlantısı olmadığını” belirtmişti.

Bailey, Stablecoinler Konusunda İyimser

Bitcoin veya Ethereum‘un aksine, BoE yöneticisi, ABD doları, İngiliz sterlini veya Euro gibi gerçek bir varlıkla bağlantılı olan stabilcoinlere ikna olmuş durumda:

“Stablecoinler bazı faydalar sağlayabilir. Örneğin, potansiyel olarak hızı artırarak ve ödemelerin maliyetini düşürerek; ödemelerdeki sürtüşmeleri daha da azaltabilirler.”

BoE’nin şu anda ayrı bir CBDC’nin geliştirilmesi üzerinde de çalışması dikkat çekicidir. Örneğin, Ağustos ayında, L3COS CEO’su ve kurucusu, bankaya dijital İngiliz Sterlini’nin tanıtımı için temel olarak blok zinciri tabanlı bir işletim sistemi sundu. Bu, kara para aklama, dolandırıcılık veya karaborsa finansmanı gibi günümüz sorunlarının çoğuyla mücadeleye yardımcı olabilir.

Blok zinciri kullanılarak her işlem izlenebilir ve böylece dolandırıcılar ve kara para aklayıcılar tespit edilebilir. Çin, CBDC’yi uygulamaya koymada en gelişmiş ülkedir. Dijital yuan zaten ülkenin birçok bölgesinde test ediliyor.

Son zamanlarda Çin ayrıca 10 milyon dijital yuan dağıtan bir piyango düzenledi. Piyangoya 2 milyondan fazla kişi başvurdu ve kazanan 50.000 kişiden her biri 200 yuan kazandı. Kazananlar artık dijital Yuan’larını 3.000’den fazla perakendecide kullanabilirler.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu