Bitcoin ve Ethereum Düşüyor, İşte Uzmanların Beklentileri

Salı günü 20.000 doların üzerine çıkan Bitcoin, güçlü bir baskının ardından bu seviyeleri koruyamadı ve bir kez daha düştü. Bitcoin fiyatı, yazım zamanında %7,09 düştü ve şu anda 359 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 18.767 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ile birlikte, daha geniş kripto piyasası, ticaret hacimlerinin önemli ölçüde artmasıyla birlikte güçlü bir türbülans ve oynaklık yaşıyor. Zincir üstü veri sağlayıcı Santiment’in açıkladığı gibi:

Kripto piyasaları ve özellikle Bitcoin için işlem hacmi ısındı. Salı günkü büyük düşüş sırasında, BTC 14 Haziran’dan bu yana en yüksek işlem seviyesinde zirve yaptı. Hacim, Ocak ayı sonlarında dibe vurduğundan beri tüm yıl kademeli olarak arttı.

Bitcoin ve Ethereum Düşüyor, İşte Uzmanların Beklentileri 2
Kaynak: Santiment

Haziran ortasında BTC fiyatı 2022’nin en düşük seviyesi olan 17.500 dolara dokunmuştu. Bazı analistlere göre satış baskısı devam ederse Bitcoin bu seviyeyi tekrar test edebilir ve daha da aşağılara inebilir. Şu anda, ayılar kripto piyasasının tam kontrolünde görünüyor.

Bitcoin ile birlikte, daha geniş kripto pazarı, 50 milyar dolardan fazla yatırımcının servetini aşındırarak %5.76 oranında küçüldü. Ethereum (ETH) %7.36 düşüşle 1.281 dolardan işlem görüyor ve diğer ilk on altcoin %5-12 arasında düşüş gerçekleştirdi.

Bitcoin ve Kriptoyu Etkileyen Küresel Makrolar

Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası , ABD hisse senetlerinin pençelerini kırmaya çalışsa da, fazla dayanamadı. Hisse senetleri, tahviller ve emtialar yüksek enflasyon, faiz oranı artışı ve loş bir ekonomik görünüm arasında güçlü oynaklık sergilediği için küresel makrolar Bitcoin fiyatını büyük ölçüde etkilemeye devam ediyor.

Bu yıl şimdiye kadar MVIS CryptoCompare Digital Assets 100 Endeksi %60’tan fazla değer kaybetti. Bununla birlikte, Bitcoin’in Haziran ayının en düşük seviyelerinin üzerinde kalması, bazı analistleri hisse senedi piyasalarından ayrılabileceğine inandırıyor. FRNT Financial Inc.’in CEO’su Stephane Ouellette, Bloomberg’e şunları söyledi:

“Ekosistemin takipçileri, risk varlıkları ile korelasyonların kırılmaya başladığını görmekten heyecan duyuyorlar, bu da ‘hızlı para’ spekülatif kalabalığın uzay üzerindeki etkisini kaybediyor olabileceği anlamına geliyor”.

Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, Bitcoin ve Altın’ın sıkılaşan parasal koşullar altında diğer emtialardan daha iyi performans gösterebileceğini söyledi. 

“Tarihin en fazla merkez bankası, dünya resesyona doğru eğilirken faiz artırdı. Düşük emtia ve risk-varlık fiyatları, deflasyonist etkileri olan tek çıkış yolu olabilir ve bu da altının ve onun dijital versiyonu olan Bitcoin’in fiyatını yükseltmesi gerekir”.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   TRON ve EOS Veliaht mı Yeni Kral mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu