Blockchain.com CEO’su Peter Smith: ABD Temerrüdü Bitcoin’i Etkileyecek

Blockchain.com CEO’sı Peter Smith, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin borç tavanı süresi yaklaştıkça Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların büyük satış baskısıyla karşılaşabileceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın bu çeyrekte kaynak eksikliğini telafi etmek için 700 milyar dolarlık hazine bonosu ihraç etmeyi planlaması nedeniyle hisse senetleri ve kripto fiyatları da düşecek.

Smith’e göre, ABD’nin temerrüde düşmesi veya ekonomik bir durgunluk kripto piyasasını da etkileyecek. Ancak, kısa bir süre sonra kripto fiyatlarının toparlanacağını belirtti.

“Uzun vadede, bunlar muhtemelen kripto için iyi olacak… Eğer ABD hükümeti temerrüde düşerse, kripto piyasasında kısa bir geri çekilme yaşarız ve ardından çok güçlü bir yükseliş yaşanır.”

Smith ayrıca, kripto piyasasının bu yıl yavaşça toparlanmaya devam ettiğini ve 2024’ün büyük bir yıl olacağını, Nisan ayında Bitcoin’in yarılanacağını söyledi.

Blockchain.com, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai’deki küçük Orta Doğu ofisini genişletmeyi düşünüyor. Dubai düzenleyicileri ve sanal varlık düzenlemeleri, kripto para benimsenmesi konusunda ilerici bir tutum sergiliyor. Blockchain.com, Eylül ayında Sanal Varlık Düzenleme Kurumu’ndan (VARA) onay almıştı.

Eğer Başkan Joe Biden ve Cumhuriyetçiler arasında borç tavanı anlaşması sağlanamazsa, küresel piyasalar için “felaket” olacak. Ancak, anlaşma sağlanırsa, finansal piyasalardan likidite çekilecek.

Ayrıca, ABD Federal Rezervi’nin bu yıl duruşunu değiştireceği de bekleniyor. Enflasyonun hala yüksek seyretmesi ve iş piyasasının sıkı olması nedeniyle Fed yetkilileri iki faiz artırımı talep ediyor.

Bitcoin fiyatı momentum kaybediyor

BTC fiyatı bugün kısa süreli olarak 26.000 doların altına düştü, bu durum Bitcoin yatırımcılarının borç tavanı görüşmelerinde siyasi çekişmelerden dolayı paniğe kapılmasına neden oldu. Son 24 saatte Bitcoin %2 düşerek şu anda 26.400 dolar seviyesinde işlem görüyor. Diğer bir önemli kripto olan ETH fiyatı ise 1.800 doların üzerinde işlem görüyor, günlük en düşük seviye 1.763 dolara kadar geriledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Borsaların Bitcoin Rezervleri Dip Seviyeye Ulaştı

Popüler analist Rekt Capital, Bitcoin’in 26.200 dolarlık destek seviyesini kaybetmesi durumunda fiyatının 20.000 doların altına düşebileceğini öngörüyor. 26.200 dolarlık seviye, 200 haftalık hareketli ortalama ile uyumlu bir destek noktası olarak görülüyor.

Bitcoin Fiyatı. Kaynak: Rekt Capital
Bitcoin Fiyatı. 
Kaynak: Rekt Capital

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu