Blockchain Dünyayı Nasıl Etkiler - BTC MAGAZİN

Blockchain Dünyayı Nasıl Etkiler

2009’un başlarındaki kuruluşundan bu yana, Blockchain teknolojisi uzun bir yol kat etti. Bitcoin’in son birkaç yıldır medyada yarattığı dalgalar ile Blockchain uygulama geliştirmesi ciddi bir tanınırlık kazandı ve günlük hayatımızda giderek daha fazla yer edinmeye başladı.

Başlangıçta, Blockchain, bu teknolojinin “Blockchain v1.0” olarak da bilinen ilk sürümü, ekonomik bir deney olarak yaratıldı. Bu noktada, bu yeni teknolojinin odağı yalnızca para birimine dayanarak, işlemlerin üçüncü tarafların katılımı olmadan güvenli ve anonim olarak yapılmasını sağladı.

Bu denemenin başarılı olduğu kanıtlandı ve böylece Blockchain geçen yıllarda sürekli olarak gelişti. Akıllı Sözleşmeler ortaya çıktı ve daha sonra Blockchain uygulamaları işe yarar bir şey haline geldi ve şimdi giderek daha fazla işletme bu teknolojiyi hacklenme zorluğu nedeniyle benimsiyor.

Blockchain teknolojisi günlük yaşamlarımızda yavaş yavaş daha fazla varlık kazanmaya başlıyor ve işte dünyayı değiştirme potansiyeli burada.

1- Sağlık hizmeti

Günümüz sağlık sistemi büyük bir soruna dönüşebilecek bir zayıflığa sahip. Her hastanın her bir verisi merkezi bir veri tabanında saklanıyor. Böylece merkezileştirilerek, özel bilgilerin riske atılmasıyla hacklenebilmesi mümkün.

Blockchain bu spektrumda çok kullanışlı olabilir, çünkü tek bir merkezden yönetilememesi ve şifrelemeye büyük önem verilmesi hacklemeyi neredeyse imkansız hale getiriyor.

2- Nesnelerin interneti

IoT (Nesnelerin İnterneti), sağlık sistemi ile aynı güvenlik açığını paylaşıyor. IoT, kapı zillerinden arabalara ve hatta binalara kadar etrafımızdaki hemen hemen her yerde. Bu yüzden, hepsi hacklenmeye uygun.

Güvenlik, her iki durumda da en önemli önceliktir ve yine, Blockchain teknolojisi bu konu için çok umut verici bir çözüm görevi görüyor.

3- Bankacılık

Blockchain teknolojisi bankacılık sistemine, ödemelerin çok daha kolay halde yapılabilmesi gibi büyük gelişmeler getirebilir. Blockchain’de işlem süreleri çok daha hızlı. Sadece bu da değil, Blockchain, aynı zamanda tüm süreci daha güvenli hale getirebilir.

Birçok banka zaten bu teknolojiyi benimsemeye başladı, bu nedenle yakın gelecekte bütün bankacılık sisteminin Blockchain tabanlı olduğunu görebiliriz.

4- Siber Güvenlik

Daha önce de söylediğimiz gibi, merkezi bir sistem bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olabilir. Sadece bu da değil, aynı zamanda veri kaybı veya basit insan hataları da yaşayabilirler. Blockchain kesinlikle iyi bir nedenden ötürü, nesnelerin güvenlik tarafına çok fazla umut vaat ediyor gibi görünüyor.

5- İşletmeler

Her geçen gün daha fazla işletme, kolaylığı nedeniyle bu teknolojiyi benimsemeye başlıyor. Her şeyi daha iyi yapıyor gibi görünüyor. Sonuçta, devasa büyük şirketler söz konusu olduğunda iyileştirilmiş işlem süreleri ve kırılamaz güvenlik Blokchainin anahtar faktörlerdir.

Sonuç

Oldukça yeni olan bu teknoloji, dünyaya büyük bir vaat getiriyor. Blockchain‘in şu anda ele aldığımız birçok sorunu çözme potansiyeli bulunuyor ve birçok alanda uygulanmaya başlıyor.

Ancak, bu beklediğimizden daha uzun sürebilir. Sonuçta, bunu gerçek hayata uygulamak bu noktada hâlâ bir deneydir.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiz.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu