Blockchain Teknolojisi: Blockchain’in Geleceğine Bir Bakış

2017’nin son çeyreğinde ve 2018’in ilk çeyreğinde, kripto para birimleri dünya genelinde fırtına yarattı, çünkü çoğu kripto para çok uçuk artışlar gördü. Daha önce görülmemiş bir durumdu ve Blockchain’de zaten iyi konumlandırılmış yatırımcılar olan az sayıda kişi daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir yatırım getirisi gördü. Bunların hepsi, özellikle bu yatırımcılar için iyiydi, ancak bu fenomen genel Blockchain teknoloji endüstrisi için nasıl faydalıydı? Bir kere, tüm bu olaylar ‘doğru’ dikkat çekti. Geleneksel yatırımcılar, milletvekilleri, risk sermayecileri ve düzenleyiciler ve daha bir çok gruptaki kişinin dikkatini bu teknolojiye vermesini sağladı. Blockchain, on yıla yakındır sürmesine rağmen, 2017 Blockchain’in en çok fazla popülerlik ivmesi kazandığı bir yıl oldu.

Kripto paralar, Blockchain’in en başarılı uygulamasıdır, ancak tek uygulaması değildir. Blockchain, diğer dijital varlıklar arasında Bitcoin ve Ethereum dışında çok fazla potansiyele sahip. Şimdiye kadar, kripto para birimlerinin kullanımı ve uygulanmasında önde gelen uygulama olmuştur, ancak yıkıcı yenilik için kripto para biriminden bile daha fazla potansiyele sahip diğer kullanışlı ve akıllı uygulamalar vardır. Ancak, bu uygulamaların çoğu hala geliştirilme aşamasındadır. Bu da sadece büyük bir yolculuğun başında olduğumuzu gösteriyor. Bu kripto para birimi gönderisinde, Blockchain’in geleceğini ve nasıl geçebileceği hakkında bazı tahminleri tartışacağız. Mevcut ekonomiyi bildiğimiz kadar yükseltebilecek bazı yenilikleri vurgulayacağız. Ayrıca, alandaki bazı gelişmelerden de bahsedeceğiz.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler)

CBDC’ler devlet tarafından verilen fiat para birimlerinin dijital para birimi versiyonlarıdır. Örneğin, Çin Yuan’ı, Çin Halk Bankası tarafından verilir. Çin, dijital Yuan’ı uygulamayı başarırsa, aynı zamanda PBoC tarafından geliştirilip yayınlandığından bu bir CBDC olacaktır. Blockchain geleceği için ideal dünya, tüm insanların tüm ihtiyaçları için Bitcoin gibi benzer bir kripto para birimi kullandığı bir dünyadır. Ayrıca, bu dijital para birimi ucuz, hızlı ve kullanımı kıtalar arası olacaktır. Bitcoin (devletlerin bakış açısından) gibi kripto paraların uygulanmasındaki mevcut sorun, merkezileştirilmemeleri ve bu nedenle herkesin sistemi yükseltmek için yeterli güç biriktirebilmesidir. Bu senaryoyu herhangi bir devlet kabul etmiyor, bu nedenle bu geleceği önlemek için çoğu devlet kendi dijital para birimlerini başlatmanın bir yolunu araştıran bir ilgi artışı gördük. Bu, Blockchain’in geleceğini bildiğimiz gibi tanımlayabilir.

Yönetmelikler

Önceki tahmine benzer şekilde, kripto para birimlerinin geliştirilmesi ve düzenlenmesi ile çeşitli Blockchain projelerinin geliştirilmesine rehberlik eden destekleyici düzenlemeler ortaya çıkmaktadır. Bir teknoloji olarak, Blockchain yıkıcı olmaya söz veriyor, ancak devletler bu çok yakında ki değişimden yoruluyor. Ekonomilerini blok zincirinin yanlış kullanımına karşı korumak amacıyla, bazı hükümetler ve milletvekilleri doğru düzenlemeleri yapmak için hızla harekete geçmektedir. Örneğin, sadece geçtiğimiz hafta, küresel finansal istikrarla görevlendirilmiş bir G20 kuruluşu olan Finansal İstikrar Kurulu, özellikle Facebook’un önerilen Libra projesi gibi küresel ölçekte kullanılması amaçlanan istikrarlı paraların nasıl düzenleneceğine dair öneriler yayınladı.

Sektördeki Yenilikler

Blockchain sektöründe, önümüzdeki birkaç yıl içinde çeşitli yeniliklerin gerçekleşmesi bekleniyor. Blockchain, birlikte çalışabilirliği, veri paylaşma ve farklı sektörlerden gelen yeniliklerden yararlanma ihtiyacı göz önüne alındığında liderdir. Örneğin, Bitcoin ve Ethereum blok zincirleri, geliştiricilerin her iki blok zincirinin de birbirinin güçlü özelliklerinden yararlanabilmesi ve birlikte çalışabilmesi bu duruma örnektir.

Dijital kimlikler, tedarik zinciri uygulaması, geleneksel evrak işlemlerinin yerini almak için akıllı sözleşme kullanımı gibi diğer Blockchain uygulamaları da var. Bunlar Blockchain’in ekonomiyi bozmasının birkaç yoludur. Bu noktada, her endüstrinin bir şekilde veya başka bir şekilde bir Blockchain uygulaması kullanması gerektiğini söylemek güvenlidir. Yakın gelecekte, gelişen teknolojinin daha büyük bir rol oynayacağını ve daha geniş bir şekilde benimseneceğini tahmin edebiliriz.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın