CFTC Üyesi, Ripple’ın Dava Zaferinden Sonra Kripto Düzenlemelerinde Daha Fazla Netlik Bekliyor

Ripple’ın kısmen elde ettiği başarının ardından, Commodities Futures Trading Commission (CFTC) Komiseri Caroline Pham, Amerika’daki kripto düzenlemeleri için belirsizliklerin giderek azaldığına inanıyor.

17 Temmuz’da Bloomberg TV’ye verdiği demeçte, Pham, kripto varlıklarının sınıflandırılması konusundaki yakın tarihli önemli mahkeme kararlarının sonunda düzenleyici belirsizliği ortadan kaldıracağını söyledi.

Pham, “Birleşik Devletler dışında oldukça ileri bir tartışma yaşanıyor” diyerek, 75’ten fazla uluslararası kripto düzenlemeleri hakkında görüşme yaptığını belirtti. Pham ayrıca, geçen yıl yaşanan kripto krizinin daha net kanunlar ve halkın katılımı ile önlenebileceğine inanıyor.

Ripple’ın Zaferi Düzenlemeleri Netleştiriyor

Pham, düzenleyici çalışma gruplarına katılım konusunda coşkulu olduğunu belirtti ve Securities and Exchange Commission (SEC) gibi diğer ABD kurumlarının, kripto düzenlemelerine geniş bir bakış açısıyla yaklaşmak için işbirliği yapmasını umuyor:

“Geçen yıl, menkul kıymet tanımı etrafındaki düzenleyici belirsizliği ilk kez mahkemelerin netleştireceğini söylemiştim ve sanırım bunu, son zamanlarda açıklanan bazı büyük mahkeme görüşleri ile gördük.”

Ripple’ın ötesinde, bu kararın etkileri Wall Street ve Silicon Valley’de hissediliyor. Perakende yatırımcıların, kayıtlı yatırım ürünlerine sunulan yatırımcı korumalarından faydalanamayacağı görülüyor. SEC’in eski kıdemli duruşma avukatı Howard Fischer, bu durumun “neredeyse mantıksız” olduğunu belirtiyor.

Komiser Pham ayrıca, gerçek dünya varlık (RWA) tokenleşmesinin önemine değindi. Ona göre, para piyasası fonlarının blockchain üzerinde tokenleştirilmesi, finansal piyasaların modernleşmesi için “gerçek olanaklar” sunuyor.

Gary Gensler KarardanMemnun Değil

17 Temmuz’da bir basın toplantısında SEC Başkanı Gary Gensler, bu kararı üzücü olarak nitelendirdi. Gensler daha önce tüm dijital varlıkların, Bitcoin hariç, menkul kıymet olduğunu iddia etmişti; ancak, ajansı bu duruşunu açıkça ifade etmemiştir.

Bununla birlikte, yakın zamanda gerçekleşen Ripple zaferinin ardından, Gensler yaptırım uygulamalarına devam etme sözü verdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ripple Yeni Markaları ve Yönetici Değişikliklerini Açıkladı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu