Çin, Kripto Para Çıkarılmasını Yasaklıyor - BTC MAGAZİN

Çin, Kripto Para Çıkarılmasını Yasaklıyor

  • Çin merkez bankası, Yuan’ın yerini alabilecek kripto para birimleri üretmeyi yasakladı.

Çin Halk Bankası, birimlerin veya bireylerin, sanal para birimleriyle ilişkili riskleri önlemek için; dijital tokenler yayınlamasını/çıkarmasını yasaklayan bir yasa tasarısı yayınladı:

“Hiçbir birim veya bireyin, Çin yuanının piyasadaki dolaşımının yerini alacak token, kupon ve dijital token oluşturmasına veya satmasına izin verilmiyor.”

Taslakta ayrıca temel birimi yuan olan Çin’in resmi para birimi Renminbi’nin hem fiziksel hem de “dijital” formlar içerdiği belirtiliyor.

Çinli muhabir Colin Wu’nun belirttiği üzere, bu (resmi taslakta Yuan’ın dijital formundan bahsedilmesi) muhtemelen kripto para biriminin Çin’in resmi yasalarında ilk kez ortaya çıkmasıdır.

Çin, dolaşımdaki nakit paranın yerini almayı hedefleyen dijital yuan ile dünya güçlerinin önüne geçti.

Bu ayın başlarında, komünist devlet, Shenzhen teknoloji merkezindeki rastgele seçilen kişilere, 10 milyon yuan değerinde merkez bankası dijital para biriminden (CBDC) dağıttı.

Geçen Ekim ayında, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkenin önceliklerinden biri olarak blokzincirini seçerek büyük bir kripto rallisi başlattı.

Bununla birlikte, Çin’in “kripto para birimi ticareti” ve “İlk Dijital Para Arz”ları (ICO’lar) üzerindeki yasağı hala yürürlükte.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu