Darknet Pazarlarında Bitcoin İşlemleri 2 Kat Arttı - BTC MAGAZİN

Darknet Pazarlarında Bitcoin İşlemleri 2 Kat Arttı

Veri şirketi Chainalysis tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kripto-para biriminin fiyatı düşsede, kullanıcıların yasadışı ilaçlardan sahte kimliklere kadar her şeyi satın alabilecekleri darknet market sitelerinde ödeme sistemi olarak 2018’de ikiye katlandı.

Chainalysis’e göre, darknet piyasalarındaki Bitcoin işlem hacimleri 2018 boyunca günlük ortalama 2 milyon $ ‘a yükseldi.

Chainalysis, karanlık ağ pazarlarına giren toplam Bitcoin’in 2018’de yıllık 700 milyon dolardan 600 milyon dolara düştüğünü belirtti. 

Chainalysis’in üst düzey ekonomisti Kim Grauer, “Bu düşüşün nedeni daha fazla kanun uygulama faaliyeti” dedi. “Bu yılki hacmin düşeceğini düşünmek yanıltıcı olur.”

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, kullanıcıların kimliklerini açıklamalarına gerek kalmadığı için karanlık ağ pazarlarında popüler bir ödeme şekli haline geldi.

2017’de Bitcoin, çevrimiçi olarak diğer sanal para birimleri ve ABD doları gibi para birimleri ile çevrimiçi ticaret yapan spekülatörler arasında çılgınca popüler oldu. Bitcoin’in fiyatı Aralık 2017’de 20.000 $ ‘ın üzerine yükseldi ve şu an en yüksek seviyesinden %80 daha aşağıda.

Bitcoin’in fiyat dalgalanmaları spekülatörleri cezbederken, ana ticarette daha yaygın bir ödeme şekli haline gelmesini engelledi. Chainalysis’in daha önceki verilerine göre, büyük ödeme işlemcileri tarafından işlenen bitcoinlerin değeri, yıl içinde Eylül ayına kadar yaklaşık yüzde 80 oranında küçüldü.

Grauer, büyük fiyat dalgalanmalarının karanlık ağ kullanıcılarını caydırmadığını söyledi.

“Karanlık bir pazarda bir şey satın almak isteyen biri için, Bitcoin fiyatının dalgalanması gerçekten önemli değil”

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu