Bir Bitcoin Hikayesi: Nasıl 1.2 Milyon Kaybettim - BTC MAGAZİN

Bir Bitcoin Hikayesi: Nasıl 1.2 Milyon Kaybettim

2016 yılına kadar Londra’da bir reklam ajansı işletmiştim. Zirvede, çok başarılı olduk; 35 kişilik bir ekibim, 3m € cirom ve bir Covent Garden ofisim vardı. Ajansta işler rayına oturduğunda, Bitcoin’e yatırım yapmaya karar verdim.

Bitcoin, bankaların veya diğer aracıların katılımı olmadan, eşler arası bir ağ üzerinden insanların harcamalarına veya işlem yapmalarına olanak tanıyan bir tür elektronik nakit türüdür. Herhangi bir zamanda tekrar sterline dönüştürülebilen, fon transferinin veya elde tutma değerinin ucuz ve etkili bir yoludur. 

Anneme kanser teşhisi konduktan sonra tedavi almak için Bitcoin kullanmıştım. 2013’te buna yatırım yapmaya korktum ve biraz para kazanıp kaybettim. Çünkü Bitcoin değeri ani dalgalanmalara açıktı. Ancak piyasa biraz daha ilerledi gibi görünüyordu ve Bitcoin ile birikimlerimden bir miktar kâr elde etmenin iyi bir yol olabileceğine karar verdim.

İlk başta 5.000 £ yatırdım; Ocak 2017 tarihinde, Bitcoin yaklaşık 600 dolardı, ben de yedi ya da sekiz tane aldım ve gerisini diğer kripto para birimleri için harcadım. İnsanlara, “Bitcoin’in değerinin bu yıl 2,000 dolara kadar çıkabileceğini düşünüyorum.” demiştim. Asla 10 katına çıkacağını tahmin edemezdim. 2017 baharının ortasında, yatırımım yaklaşık 300.000 $ ‘a yükseldi ve yaz itibariyle yarım milyon oldu. Bitcoin’e olan medya ilgisi artıyordu ve arkadaşlar nasıl başa çıkacaklarını sormaya devam ediyorlardı, ben de bir Facebook grubuna ve nihayet konuya adanmış bir podcast’e başladım. 

2017’nin sonunda, Bitcoin neredeyse 20.000 $ ‘a ulaştı ve portföyüm yaklaşık 1.2 milyon dolara yaklaştı.

O zaman kontrolden biraz çıktım. Ben her zaman girişimci biriydim ve çocukluğumdan beri yerel futbol kulübüm Bedford Town’u satın almayı, başkan olmayı ve ligde yer almayı hayal ettim. Projenin £ 5 milyona mal olacağını düşündüm, bu yüzden hedef almaya karar verdim. Altı ay içinde oraya gidebileceğimi tahmin etmiştim.

Bu zamana kadar podcast’im için röportajlar yaparak dünyayı geziyordum, arkadaşlarımı  pahalı restoranlara çıkarıyor ve ailem için abartılı hediyeler alıyordum. Harcamalarımın çoğu anlamsızdı. Birkaç ev almak daha mantıklı olabilirdi ama ben o dönem aşırı derecede meşguldüm. Çünkü bunun benim çocukluk hayalime ulaşmak için tek şansım olduğunu düşünüyordum.

2018 Ocak ayının sonunda Bitcoin’in değeri aniden düştü. 2017 yılında da birkaç kez düşüş olmuştu, ancak tekrar yükselmişti, bu yüzden çok endişeli değildim. Ancak, yılın geri kalanında, yatırım yaptığım diğer kripto para birimleri ile birlikte, her zaman, “Eh, şimdi satış noktası yok…” düşüncesiyle, aşağı ve yukarı doğru batmasını izledim . Bitcoin’in değeri düşmeye devam etti. Yaptığım her şey silindi.

Benim yaptığımdan çok daha fazla yatırım yapan ve çok daha büyük kayıplarla sonuçlanan birçok kişi var. Keşke balon patlamasından önce tüm Bitcoin’lerimi satmış olsaydım, ama pişman olmak için fazla zaman harcayamam. Geçmişte çok çalışarak para kazandım ve bundan çok zevk aldım. Şu anda, yaşamak için yeterince para sağlayan podcast’imi yapmaktan keyif alıyorum. Şu anda yaklaşık 4,000 dolar değerinde olan Bitcoin’imin  çoğunu,  kötü bir ay geçirmesi durumunda sattım . Ama eğer 1,2 milyon dolar ile podcast arasında seçim yapmak zorunda kalsaydım, paranın tekrar gitmesine izin verirdim – şimdi yaptığım şeyi seviyorum.

Hala Bitcoin’in iyi bir güç olduğuna inanıyorum.  Şimdi ana odak noktam, Bitcoin’in giderek daha değişken bir dünyayı dengelemeye nasıl yardımcı olabileceğini araştırmak.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu